Elif Konur'un katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası uygulandı
28.12.2015
İzmir'de kocası tarafından öldürülen Elif Konur davasında bugün karar duruşması görüldü. Katil Savaş Kocabaş'a hiçbir ceza indirimi uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Elif Konur, İzmir'in Bayraklı İlçesi Osmangazi Mahallesi'nde bu yıl Temmuz ayında henüz 20 günlük evli olduğu kocası Savaş Kocabaş tarafından defalarca kez bıçaklanarak öldürüldü. Savaş Kocabaş, cinayetin ardından evdeki yorgan ve halılara sardığı cenazeyi günlerce evde bekletti. O sırada bayram olması nedeniyle Elif'in ailesine Elif'in ağzından bayram tebrik mesajları attı. Evden kötü kokular gelmesi üzerine Savaş Kocabaş eve parfüm sıktı, kendisini arayan ev sahibine "fare ölmüştür" dedi. Kokunun artması üzerine komşuların şikayetiyle cinayet ortaya çıktı.

Elif Konur davasının karar duruşması bugün İzmir Bayraklı Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. duruşma öncesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde eylem yaptı. Eyleme Elif Konur'un ve yine İzmir'de öldürülen Pınar Ünlüer'in aileleri katıldı.

Eylemde konuşan Elif Konur'un dayısının oğlu Mehmet Çelik şunları ifade etti: "Elif için adalet istiyoruz. Katilin hiçbir ceza indiriminden yararlanmadan ceza almasını istiyoruz. Kadın cinayetleri artık dursun"

Elif Konur'un ailesinin avukatı Eylem Yıldız ise şöyle konuştu: "Kadın cinayetlerinde devletin tavrı nedeniyle cinayetler artıyor. Bugün duruşmadan hiçbir ceza indirimi olmadan karar çıkmasını bekliyoruz.

"Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural ise şunları söyledi: 

"Özgecan kararının ardından pek çok davamızdan hiçbir ceza indirimi uygulanmadan kararlar çıktı. Ancak kadın cinayetlerinde ceza indirimlerinin uygulanmasının tamamen önüne geçmek için Ceza Kanunu değişmelidir. Ek madde önerimiz derhal kabul edilmelidir."

Eylemin ardından karar duruşması için adliyeye girildi. Katil Savaş Kocabaş daha önceki savunmalarında olduğu "haksız tahrik" indiriminden yararlanmaya çalıştı ve daha 20 gündür evli olduğu Elif Konur'un kendisinin aldattığını ileri sürdü. Ayrıca "iyi hal" indiriminden de yararlanmaya çalışan Kocabaş "pişmanım" savunması yaptı. Mahkeme Savaş Kocabaş'a eşe karşı kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Cezada haksız tahrik ve takdir indirimleri uygulanmadı.