Gamze Uslu davasında 25 yıl hapis verildi, şüphe ortadan kalktı
6.1.2016
Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde nişanlısı Baki Can Gölcü ile kaldıkları otelin balkonunda düşerek şüpheli biçimde hayatını kaybeden Gamze Uslu davasından bugün karar çıktı. Sanık Baki Can Gölcü'ye kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası verildi. Verilen ceza "iyi hal" indirimi yapılarak 25 yıla düşürüldü.

Nazilli Adliyesi 2.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında davanın başından beri tutuksuz yargılanan Baki Can Gölcü'ye kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası verildi ve sanığın duruşmalardaki iyi hali gerekçe gösterilerek ceza 25 yıla indirildi. Baki Can Gölcü Yargıtay kararına kadar tutuklanmayacak, yurt dışına çıkma yasağı yönündeki adli kontrol devam edecek.

 
Duruşmanın ardından yapılan basın açıklamasında konuşan Gamze Uslu'nun ailesinin avukatı İrfan Taş şöyle konuştu:
 
"Üye hakimlerden birinin şerhi ile birlikte oy çokluğuyla sanığa müebbet hapis cezası verildi. Bu ceza indirim uygulanarak 25 yıla indirildi. Üye hakimlerden kadın hakim indirim kararına itiraz ederek uygulanmaması yönünde şerh koydu. Biz buna da dayanarak kararı temyiz edeceğiz. Kadın cinayeti davalarında indirim uygulanmaması gerektiğine inanıyoruz."
 
Gamze Uslu'nun babası Sinan Uslu ise şunları söyledi:
 
"Adalet yerini buldu. Bugüne kadar yanımızda olan herkese teşekkür ederiz."
 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platform temsilcisi Sanem Deniz Kural ise şunları belirtti:
 
"Bu davadan çıkan hapis kararı mücadelemizin önemli bir kazanımıdır. Kararla birlikte Gamze'nin ölümündeki şüphe artık ortadan kalkmıştır. Baki Can Gölcü'nün suçlu olduğu açığa çıkmıştır. Verilen iyi hal indiriminin uygulanmaması için Yargıtay sürecinde de mücadelemiz sürecek. Kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmaması için Ceza Kanunu'na ek madde önerimiz derhal kabul edilmelidir."7.1.2016

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2015 yılı raporu