Fazilet Deniz davasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahilliği kabul edildi
12.1.2016
Gaziantep'te erkek kardeşi Mustafa Deniz tarafından 6 Ekim 2015'te öldürülen Fazilet Deniz'in ilk duruşması bugün Gaziantep Adliyesi'nde görüldü. Davayı takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun ve Baro Kadın Komisyonu'nun davaya müdahilliği kabul edildi.

Fazilet Deniz'in katili Mustafa Deniz, indirim almak için "ablam bana ağır hakaret etti" ifadelerini kullansa da tanık ifadeleri ifadeyi yalanladı. Mustafa Deniz "senin oğlun yok kızların var, mirasından vazgeç miras kızlarına mı kalacak" dediği ve Fazilet Deniz'in bunu kabul etmemesi üzerine onu öldürdüğünü mahkemede itiraf etti.

 
Antep Adliyesi önünde okunan basın açıklamasında, "Fazilet Deniz’e adalet için ve tüm kadınların yaşam hakkı için bu davada gereken sonuç çıkıncaya kadar takipçisi olacağız" denildi. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Fazilet Deniz davasıyla ilgili basın açıklamasının tamamı şöyle:
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bugün Fazilet Deniz kardeşimiz için Gaziantep Adliyesi’ndeyiz. Fazilet, 6 Ekim’de erkek kardeşi Mustafa Deniz tarafından öldürüldü. Katil, kadın olduğu için mirasından vazgeçmesi yönünde baskı yaptığında, Fazilet kardeşimizin haklarına sahip çıkmasını bahane ederek bu kadın cinayetini işledi. Fazilet Deniz ile annesinin davasına sahip çıkarak adalet mücadelesini Platform’la birleştiren kızları Çiğdem, Ebru ve Sibel’in yanındayız. 
 
Henüz geride bıraktığımız 2015 yılında öldürülen 303 kadın kardeşimizden 211 kadın kendi hayatlarına dair haklarına sahip çıktığı için öldürüldü. Kadınlar bedensel, toplumsal ve ekonomik haklarını kullanmak istediği için öldürüldü. Fazilet kardeşimiz de bu kadınlardan biriydi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak talep ettiğimiz düzenlemeler yapılmış, kadından yana ve kadın cinayetlerine karşı gerekli önlemler alınmış olsaydı bugün yaşıyor olabilirdi. Bugün Fazilet Deniz’e adalet sağlansın diye ve Faziletler yaşasın diye buradayız ve taleplerimizi yineliyoruz.
 
Kendi hayatlarına dair bedensel, toplumsal ve ekonomik kararlar kadınların, kadınların yaşama hakkını koruma görevi devletindir. Öldürülen kadınların büyük çoğunluğunun evli ve çocuklu olduğu bu topraklarda meclis, aile birliğini korumak için boşanma komisyonu kuracağına, kadınların yaşam hakkını korumak için komisyonlar kurup düzenleme ve uygulamalara gitmelidir. Ayrıca kadın cinayetlerinde cezasızlığı getiren ve caydırıcılığı azaltan indirimler uygulanmamalıdır ve bu yasayla düzenlenmelidir. Fazilet kardeşimize adaletin sağlanması için de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Gaziantep Barosu ve adalet mücadelesini Platform’la birleştirmiş kızları Çiğdem, Ebru ve Sibel’le birlikte bu davada Fazilet Deniz’in katiline indirim uygulanmasını kabul etmiyoruz. Fazilet Deniz’e adalet için ve tüm kadınların yaşam hakkı için bu davada gereken sonuç çıkıncaya kadar takipçisi olacağız.