Gülay Memiş davasında indirim uygulanmadı
14.1.2016
Manisa'da bugün karar duruşması görülen Gülay Memiş davasında katile hiçbir ceza indirimi uygulanmadan müebbet hapis cezası verildi.

Manisa'da bugün karar duruşması görülen Gülay Memiş davasında katile hiç bir ceza indirimi uygulanmadan müebbet hapis cezası verildi. Duruşma öncesinde Gülay Memiş'in ailesi ile birlikte adliye önünde basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun davaya müdahillik talebi kabul edildi.

Polis memuru olan Gülay Memiş, Manisa'da 28 Ağustos 2015 tarihinde yine polis olan nişanlısı Beytullah Türkyılmaz tarafından öldürüldü. Evli olduğu halde kendisini boşanmış olarak tanıtan Beytullah Türkyılmaz, nikah tarihi alacakları gün Gülay'ı evlendikten sonra oturmak üzere tuttukları evde öldürmüştü. Cinayetin ardından sahte kimlikle şehir dışına çıkan Beytullah Türkyılmaz yakalanmıştı. Gülay Memiş davasında karar duruşması bugün Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmadan önce Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platform Gülay Memiş'in ailesi ile birlikte adliye önünde eylem yaptı. Eylemde Gülay Memiş davasında indirim uygulanmadan ceza verilmesi gerektiği belirtildi. Basın açıklamasını Platform adına Sevgi Akyüz okudu. Kadın cinayetlerinde ceza indirimlerinin uygulanmaması için Platform'un meclise sunduğu Ceza Kanunu'nda tadil önerisinin hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca Manisa'da önceki gün eski kocası tarafından bıçaklanan Ayşe isimli kadına koruma verilmesi için kendisinin, kızının ve Platform Manisa temsilcilerinin tüm girişimlerine rağmen polis tarafından "Her gün 15 kadın geliyor hepsine polis mi verelim" demesi de basın açıklaması sırasında gündeme getirildi.

Açıklamanın ardından karar duruşması için adliyeye girildi. Beytullah Türkyılmaz'a kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası verildi. Cezada herhangi bir indirim uygulanmadı. Ayrıca Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahillik talebi "suçtan doğrudan zarar görmese de kuruluş amaçları gereği" denilerek kabul edildi.
14.1.2016

Deniz Aktaş davasında sanık avukatı, kadınların davaya sahip çıkmasından rahatsız oldu