Deniz Aktaş davasında sanık avukatı, kadınların davaya sahip çıkmasından rahatsız oldu
14.1.2016
Antalya'da öldürülen Deniz Aktaş davasının 5. duruşması bugün Antalya Adliyesi 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Tutuklu sanık Çelik'in hazır bulunduğu duruşmayı, Deniz Aktaş'ın annesi Figen Yetişkin ile birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Halkevci Kadınların da aralarında bulunduğu kadın örgütlerinden bir grup kadınla birlikte Bodrum Yalıkavak'ta işadamı Ahmet Bayer'in villasının balkonundan düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun davasını takip ettiği manken Aslı Baş'ın babası Mehmet Yavuz Baş da izledi.

 
 
Kadınların davayı takip etmesi sanık avukatını rahatsız etti
 
Dava sonrasında sanık avukatı, kadın kurumlarının davayı takip etmesinin mahkemeye baskı yaptığını söyledi. Bunun üzerine Anne Figen Yetişkin'i temsil eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından İpek Bozkurt, "Biz avukatlık görevimizi yerine getirirken sanığın annesi tarafından, çok sayıda avukat ile duruşmaya katılarak mahkeme heyeti ve başkanlığınıza karşı adil yargılamayı etkileme girişiminde bulunulduğu iddiasıyla hakkımızda suç duyurusunda bulunuldu" dedi.
 
 
Polis memurları Çelik'i, Aktaş'ı öldürmemeye ikna edemeyince, dışarı çıkmış
 
2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 5’inci duruşmaya daha önceki duruşmalara katılmayan ve hakkında zorla getirilme kararı bulunan, olaya ilk müdahale eden polis memuru Ali Osman Turgut ifadesinde:
 
"Gittiğimizde binanın dış kapısı kapalıydı. Kapıyı 5-10 dakika kadar sonra açtırabildik. Yukarı çıkarken 3 el silah sesi geldi. Lokman Barış Çelik 15-20 dakika sonra kapıyı açarak içeriye benimle birlikte diğer polis memuru arkadaşım Yasin'in girmesini söyledi. Arkadaşımdan diğer odalara bakmasını istedim. Lokman Barış Çelik beni bir odaya götürdü. Sandalyeye ters oturup belindeki tabancayı çıkardı. Ben kendisiyle 20-25 dakika konuşup silahı vermesi için ikna etmeye çalıştım. Ancak ikna edemeyince tekrar dışarı çıktık. Bu sırada Deniz Aktaş'ın öldüğünü öğrendik. Sanık da ailesiyle görüştükten sonra teslim oldu."
 
Figen Yetişkin'in avukatlarından Deniz Yıldırım'ın, silah sesi duyulmasına rağmen neden kapının açılmasının beklendiğini, içeri girildiğinde 20 dakika oturup sohbet etmenin normal olup olmadığını sorması üzerine polis memuru Ali Osman T., "Ben asayiş ekibinde çalışıyorum. Bizde koçbaşı gibi bir alet de yok. Sadece özel harekatçılarda var. Bizim çilingir olmadan kapıyı açmamız da mümkün değil. Açsak da savcının talimatı olmadan içeri giremeyiz. Ben içeride sanıkla muhabbet etmedim. Şahsın kendisini öldürmesini engellemeye ve silahı almaya çalıştım" diye konuştu.
 
Mahkeme heyeti sanık Lokman Barış Çelik’in akli dengesinin yerinde olup olmadığına yönelik Adli Tıp Kurumu’ndan, bir önceki duruşmada istediği raporun beklenmesine ve sanık Lokman Barış Ç.’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi.14.1.2016

Aydın'da kadın cinayeti: Ayrılmak istediği erkek arkadaşı tarafından öldürüldü