Kadınlar Ankara'da yaşam hakları için yürüdü: "Diyanet sussun, kadınlar konuşsun"
17.1.2016
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2015 yılında kadın cinayetlerinde öldürülen 303, savaşta öldürülen 75 kadın için Ankara’da yürüyüş düzenledi. Diyanet’in kız çocuklarını hedef gösteren kadın düşmanı fetvasına da değinen kadınlar: “Diyanet sussun, kadınlar konuşsun” dedi.

Ankara’da yaşam hakları için yürüyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar 16 Ocak Cumartesi günü saat 16.00’da Sakarya Meydanı Heykel’deydi. Eyleme Gönül Dilekçi’nin kızı, Hülya Çelik’in abisi, Hatice Kaçmaz’ın ablası da katıldı.

“Kadınlar hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldü”

Okunan basın açıklamasında ise: “Kadın cinayetlerinde öldürülen kadınların %78’i kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldü. Kadın cinayetlerinin önünü açan haksız tahrik, iyi hal, aşırı sevgi, saygın tutum isimlerini koydukları indirimlerdir. Savaş ortamı, artan şiddettir. Diyanetin kadın ve çocuk istismarına onay veren fetvalarıdır.” denildi.

Diyanetin kız çocuklarını hedef gösteren açıklamasına da değinen platform: “Kadın Hareketi’nin ilerlemesinin karşısında dahi savaş gibi ülke çapında şiddet ortamı ve Diyanet’in kız çocuklarını hedef gösteren kadın düşmanı fetvası ile Aile Bakanlığı’nın Diyanet’i soruşturmadan ziyaret edip arka çıkması gibi ülke çapında kadına şiddet ortamı nedeniyle cinayetlerde azalma olmuyor, aksine kadın cinayetleri ve kadına şiddet giderek artıyor” dedi.
17.1.2016

Kadınlar, kadın cinayetlerinde ve savaşta ölen kadınlar için sokakta