Nurten Atmaca'yı öldüren eski eşi, ceza indirim için cezai ehliyeti olmadığı iddiasına sığındı
19.1.2016
Esenyurt'ta boşandığı eşi Nurten Atmaca’yı “Kasten öldürmek” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Mustafa Esersin’in davasına devam edildi.

Esenyurt'ta boşandığı eşi tarafından öldürülen Nurten Atmaca'yı "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Mustafa Esersin'in yargılandığı davaya devam edildi. Duruşmanın ardından basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kadın cinayetlerinde indirim uygulanmamasını talep etti.

 
Bir önceki celsede  sanığın neden askerlik yapmadığına ilişkin yazılan yazıya askerlik şubesince yanıt verildiği, yanıtta sanığın çocukken geçirdiği kaza nedeniyle yaşadığı işitme kaybı ve kısmi yüz felci nedeniyle askerlikten muaf tutulduğu belirtildi.
 
Sanık, aklidengesinin yerinde olmadığı iddiasıyla indirim almaya çalıştı
 
Maktül Nurten Atmaca’nın kardeşi Yusuf Atmaca’nın Avukatı Neslihan Özer Yıldız, sanığın geçirdiği kaza sonucu yaşadığı işitme kaybı ve kısmi yüz felcinin cezai ehliyeti ile bir ilgisi olmadığını söyledi.  Mahkeme, sanığın suç ehliyetinin olup olmadığının tespiti için dosyaya konulan raporların Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. 
 
Duruşmadan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliyenin önünde bir basın açıklaması yaptı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim, kadın cinayetlerinde katillerin çeşitli isimler adı altında indirimlerden faydalandığını belirterek, şunları söyledi:
 
“Her gün kadınlar öldürülmeye devam ederken katillerine türlü türlü indirimler uygulanıyor. Pişmanım dediği için katillere indirim uygulanıyor. İyi hal indirimi uygulanıyor. Nurten kardeşimizin katili de aynı şeyleri söylüyor. Gelecek olan raporu bekliyoruz. Askerliğini neden yapmadığına dair bir rapor istenmişti. O rapora göre de ceza ehliyetini engelleyici bir şeyden ötürü askerliğini yapmadığı ortaya çıkmış oldu. Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmaya devam ettikçe biz kadınlar öldürülmeye devam edeceğiz. Bunun yasallaşması lazım, hakimlerin kararına bırakılmaması lazım. Ceza Kanunu’ndaki tadil önerimizi bir kez daha yineliyoruz. Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanması, hakimlerin karar ve yetkileri maddi kıstaslara bağlı olarak gerçekleştirilsin istiyoruz.”
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Neslihan Özer Yıldız:
 
“Dava Adli Tıp’tan sanığın cezai ehliyetinin olup olmadığına dair raporun gelmesi için ertelendi. Sanık şizofreni hastası olduğunu iddia ediyor. Bu yüzden bu celsede Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden kısa bir rapor geldi, sanığın 2015 yılında bu hastanede kısa bir tedavi dönemi geçirdiğine dair. Bu raporda sadece hastanın bir dönem kullandığı bir ilaç adı yazıyor. Adli Tıp raporunun tamamlanması için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden ayrıntılı rapor gelmesi ve buna bağlı olarak Adli Tıp raporunun tamamlanması ve mahkemeye iletilmesi için dava ertelenmiş oldu. Bu davada da birçok kadın cinayeti davasında olduğu gibi sanık tahrik indirimi almak için Nurten’in erkekliğine hakaret ettiğini onu tahrik ettiğini söyledi. Ancak sanık farklı zamanlarda verdiği ifadelerin kanıtladığı onun bu iddiasının asılsız olduğunu gösteriyor. Sanık cinayetin tamamen fikri sürecini oluşturmuştur, gerek Nurten’i gerekse yakınlarını tehdit ederek bu cinayeti tasarlayarak işlemiştir. Yani ortada sanığın iddia ettiği gibi bir anlık sinirle işlenmiş bir cinayet yoktur.”
 
Nurten Atmaca’nın Ağabeyi Yusuf Atmaca:
 
“Dava Adli Tıp raporunun gelmesi için ertelendi. Zaten ayrı yaşıyorlardı ama sanık sürekli Nurten’i tehdit ediyordu ve sonucunda da kardeşimi öldürdü. Biz sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasını istiyoruz.”
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim:
 
Nurten kardeşimizin katili de tıpkı diğer kadın katiller gibi indirim alabilmek için benzer yollar denemeye başladı. Önceki duruşmada, erkekliğime laf etti demişti, şimdi de şizofren olduğu iddiasında bulunuyor. Davanın takipçisiyiz. Kadın katillerine indirimler uygulandığı sürece biz kadınlar öldürülmeye devam ediyoruz. Hem Nurten kardeşimizin davasında hem de diğer kadın cinayeti davalarında indirimler uygulanmamalı ve bu yasada yerini almalıdır.19.1.2016

Eşi tarafından intihara sürüklenen Nüştüman Çiçek'in davasına sanık yine getirilemedi

19.1.2016

Eskişehir'de öldürülen Fatma Karacayaka'nın duruşmasında sanık indirim almak için uğraştı