Eskişehir'de öldürülen Fatma Karacayaka'nın duruşmasında sanık indirim almak için uğraştı
19.1.2016
Eskişehir'de gardiyan kocası tarafından öldürülen Fatma Karacayaka'nın ilk duruşması görüldü. Katil indirim almak için tüm yolları denedi.

Bugün, Eskişehir'de gardiyan kocası tarafından öldürülen Fatma Karacayaka'nın il duruşması görüldü. Davada Kadın Cianyetlerini Durduracağız Platformu'nun ve Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu'nun müdahillik talebi kabul edilmezken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdahil oldu. 

 
Davaya ve ardından yapılan eyleme, mücadelelerini Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birleştiren Fatma Karacayaka'nın babası Kemal Yardımcı, abisi Mehmet Yardımcı ve Eskişehir Eşitlik Platformu katıldı. 

Katil indirim peşinde
 
Fatma Karacayaka'nın katili Ali Karacayaka, indirim almak için her yolu denedi. Ali Karacayaka "Olayı hatırlamıyorum, çok pişmanım" derken katilin avukatları ise müvekkillerinin ilaç kullandığını söyleyerek akli dengesi yerinde değildir raporu istedi.
 
"Babam bana öksüz kalacaksın dedi"
 
Fatma Karacayaka'nın kızı ise "Babam annemi öldürmeden önce bana senin için çok üzülüyorum. Öksiz kalacaksın" dedi annemi öldürdükten sonra ise bana küfürler savurdu dedi. 
 
"Yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi için kaybedecek bir anımız yok"
 
Davadan sonra açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eskişehir Temsilcisi Fatma Kurt ise şunları söyledi:
 
Eskişehir'de ilk defa bizim ve Baro Kadın Hukuku Komisyonu'nun müdahilliği kabül edilmedi fakat Aile Bakanlığı davaya müdahil oldu. Aile Bakanlığı da davayı takip ederken üzerine düşeni yapmalı. Tıpkı Özgecan davasından sonra internet sitesinden yaptığı açıklamada olduğu gibi indirimlerin uygulanmamasına yönelik hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bu konuda Aile Bakanlığını uyarıyoruz. Zaten bugüne kadar bütün kadın cinayeti haberlerini takip etmeleri gerekiyordu, bugünden sonra da takip etmeliler. 
 
Bugün bizim ve Eskişehir Kadın Hukuku Komisyonu'nun müdahilliğinin kabul edilmemesi İstanbul Sözleşmesi'ne aykırıdır, hatadır. Bunun diğer davalarda tekrarlanmamsı gerektiğini düşünüyoruz. Ancak biz bu davanın peşini bırakmayacağız. Fatma kardeşimizin katiline teşvik edici olan ve cezasızlığa sebeğ olan ceza indirimlerinin uygulanmaması için mücadelemize devam edeceğiz. Bu konuda yasal düzenleme yapılması gerektiğinden de eminiz. 
 
Biz Kadın Hareketi olarak artık bunun sonucunu görüyoruz. Aile Bakanlığı da bununla ilgili çalışma başlatacağını söylemiştir. Artık somut bir adım bekliyoruz. 2015 yılında 303 kadın kardeşimiz öldürüldü. Biz her gün öldürülüyoruz ve yasal düzenleme için kaybedecek bir anımız daha yok.19.1.2016

Nurten Atmaca'yı öldüren eski eşi, ceza indirim için cezai ehliyeti olmadığı iddiasına sığındı