Kadınlar yaşamak istiyor
20.1.2016
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bugün Kadıköy'de 2015 yılında kadın cinayetlerinde 303, savaşta 75 kadının öldürülmesinin ardından "Kadınlar Yaşamak İstiyor" diyerek bir eylem gerçekleştirdi. Diyanetin kadın düşmanı politikalarının, savaşın kadın cinayetlerinin artmasına neden olduğunu belirten kadınlar, kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmaması için 8 Mart'a kadar yasa istiyoruz dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün, Kadıköy Rıhtım'da "2015 yılında kadın cinayetlerinde 303, savaşta 75 kadın öldürüldü. Kadınlar yaşamak istiyor" diyerek bir araya geldi. Eylemde 2015 yılında öldürülen tüm kadınların isimlerin listesini yere sererken eylemin sonunda ellerindeki karanfilleri listenin üzerine bıraktılar.

Eylemde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav,  CHP Üsküdar Kadın Kolları Başkanı Nuray Kılıç ve CHP Maltepe Meclis Üyesi Yasemin Boyraz konuşma yaparken, eyleme EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, CHP İstanbul İl Yönetimi Kadın Kolları Nilüfer Taşdelen, CHP Kadıköy Meclisi Üyesi Aydoğan Dülger, Merdivenköy Mahallesi Muhtarı Nazan Gürkan, Kadıköy Belediye  Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın da katıldı.

Diyanetin kadın düşmanı politikaları kadın cinayetlerini arttırıyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim eylemde Diyanetin verdiği kadın düşmanı fetvaların kadın cinayetlerinin önünü açtığını söyledi. Nişanlılar el ele tutuşamaz diyen, babaların kızlarına karşı şehvet duyabileceğini söyleyen fetvaların toplumda etkisini gösterdiğini belirtti, bu fetvaların ardından kadınlara yönelik cinsel saldırıların arttığını söyledi.

Savaş koşullarında kadınlar öldürülüyor

Eylemde kadınlar savaşta öldürülen kadınların da gözlerinin yer aldığı bir görsel taşırken, kadınların yaşamdan yana olduklarını, savaş istemediklerini belirtti. Savaş koşullarında kadınların yaşam hakkı başta olmak üzere tüm haklarının yok sayıldığını söylerken, bu durumun kadın cinayetleri üzerindeki olumsuz etkisine de değindi.

Eylemde yapılan konuşmalar şu şekilde:

Platform Genel Temsilcimiz Gülsüm Kav: Şiddet ve savaş ortamında kadın cinayetlerini arttırıyor.Mücadeleye devam edeceğiz"

 CHP Maltepe Meclis üyesi Yasemin Boyraz'ın yaptığı konuşma:

CHP Üsküdar Kadın Kolları Başkanı Nuray Kılıç'ın yaptığı konuşma:
19.1.2016

Eskişehir'de öldürülen Fatma Karacayaka'nın duruşmasında sanık indirim almak için uğraştı

23.1.2016

Yargıtay'dan örnek karar: Mahkemenin Emine Yayla'nın katiline verdiği haksız tahrik indirimi kararı bozuldu