Yargıtay'dan örnek karar: Mahkemenin Emine Yayla'nın katiline verdiği haksız tahrik indirimi kararı bozuldu
23.1.2016
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun takip ettiği Emine Yayla'nın eşi tarafından öldürülmesi davasında mahkemenin verdiği "haksız tahrik indirimi" kararı, Platformun kararı temyiz etmesi sonucu Yargıtay'dan döndü. Yargıtay, "haksız tahrik indirimi" kararını "tahrik oluşturan herhangi bir söz veya davranış olmadığı" gerekçesiyle bozdu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak takip ettiğimiz ve verilen ceza indirimi sonucunda davayı temyiz ederek Yargıtaya taşımamız sonucunda Yargıtay, eşi Emine Yayla'yı bıçaklayarak öldüren Süleyman Yayla`ya mahkemenin uyguladığı "haksız tahrik indirimi" kararını bozdu. Yargıtay Süleyman Yayla'ya ceza indirimi yapılmaması yönünde karar verdi.

Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Süleyman Yayla`ya 24 yıl hapis cezası verirken, "En alt seviyede tahrikten" indirim yapmıştı. Yargıtay mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay kararında 16 yerinden bıçaklanarak öldürülen Emine Yayla için "Olay anında eşine haksız tahrik oluşturan herhangi bir söz veya davranış olmadığı gibi olaydan hemen önce de sanığa hakaret ettiği kabul edilse dahi bu eylemin sanığın önceki haksız hareketleri dikkate alınarak tahrikte dengenin sanık lehine bozulmasını sağlayacak boyutta oluşulmadığı" gerekçesiyle 'en alt seviye tahrik' indirimi yapılmadan yargılamanın yeniden yapılmasını istedi.

Yargıtay`ın verdiği örnek karar sonucunda Emine Yayla'nın katili Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi`nde yeniden yargılanacak.

Davayla ilgili; öldürülen Emine Yayla’nın babası Hasan Yılmaz ve davanın avukatı Leyla Epözdemir Yarın’a konuştu.

Emine Yayla’nın babası Hasan Yılmaz, katilin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması için mücadele verdiklerini söyleyerek ‘Mahkemenin verdiği indirim bozuldu. Ayın 8’inde tekrar mahkememiz var asıl kararı orada göreceğiz. Davaya 2 tane hakim bakıyordu. İlk kararı veren hakim katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. İkinci hakim haksız tahrik indirimi verdi.’ diye konuştu. Davada verilen indirimle katilin 24 sene cezasının 3’te biri kadar hapis yatacağını söyleyen Yılmaz, kanun ve adaletin katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermesi gerektiğini söyledi.

Davanın avukatı Leyla Epözdemir ise, katilin defalarca Yayla’ya şiddet uyguladığını söyleyerek asıl ağır tahriğin bu olduğunu ve Yargıtay’ın kararı bu nedenle bozduğunu söyleyerek ‘Bu adam defalarca karısını dövdü.Asıl ağır tahrik budur. Mahkeme bu nedenle katile verilen indirimi yersiz buldu. Bu gerçekten önemli bir karar’ dedi. Yerel mahkemelerin tümünün kadın cinayeti davalarında haksız tahrik indirimini uyguladığını savunan Epözdemir, ‘Adaletin sağlanması adına kadın cinayetlerinde indirimlerin verilmemesi gerekiyor. Bu nedenle biz bu bozma kararını doğru buluyoruz. Mahkeme de bir sonraki davada, Yargıtay’ın bu kararını bozacaktır ve katil zaten kendisine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çekecektir.’ diye konuştu.
23.1.2016

Yılın mücadele ödülü Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun