Platform hukukçuları bir araya geldi
24.1.2016
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukukçuları bir araya geldi ve kadın cinayetlerini, kadınların hak mücadelesinin hukuki boyutlarını konuştular.

Türkiye'nin dört bir yanında kadın cinayeti davalarını takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatları biraraya gelerek, kadın cinayetlerinde uygulanan indirimleriin uygulanmaması için yasa önerisini, boşanmada arabulucuk düzenlemesini, AKP'nin istihdama dair hazırladığı torba kanunun, kadını yarı zamanlı çalışma ile esnek çalışmaya ve eve kapamaya ittiğine dair düzenlemeleri konuştular.

Kadın cinayetlerinde uygulanan indirimler

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmaması için mücadelesine devam ediyor. Platform verdiği mücadele ile takip ettiği davalarda kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmamasını büyük oranda sağlıyor. Ancak tüm kadın cinayeti davalarında kadın katillerine indirimlerin uygulanmaması için gerekli yasal düzünlemenin yapılması için platform hukukçuları bugüne kadar verilen mücadelenin sağladığı güçle bundan sonra yapılacakları atılacak adımları değerlendirdi.

Boşanmada arabuluculuk düzünlemesi 

Kadınlar en çok boşanmak istediği için öldürülüyor. Buna rağmen hükümet boşanmaları zorlaştıran düzenlemeler öngörüyor. Son olarak da boşanmaları araştırma komisyonun kurulmasının ardından boşanmalarda arabuluculuk sistemi getirilmeye çalışılıyor. Hükümetin bu tutumu ve kadınların yaşam hakkını korumak yerine aileyi korumayı daha önemli görmesi yüzünden, boşanmak istediği için, kendi hayatlarıyla ilgili karar vermek istedİği için hergün daha fazla kadın kardeşimiz öldürülüyor.

İstihdama dair hazırlanan torba kanun ile kadınlar eve kapanmaya itiliyor

Son hazırlanan istihdam paketinde kadınların yarı zamanlı, ve esnek çalışmaya yönelik düzenlemeler yapılacak. Bu düzenlemenin amacı, kadınları çalışma hayatından uzaklaştırıp tamamen eve kapatmak olduğu platform hukukçuları tarafından değerlendirildi.
23.1.2016

Yılın mücadele ödülü Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun

24.1.2016

Platform "Diren" filmi gösteriminde: "Ölü kadınlar oy kullanamaz"