Platform İstanbul toplantısında kadınlar 8 Mart'ı ve önümüzdeki süreçte yapılacakları konuştular
28.1.2016
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul toplantısını gerçekleştirdi. Kadınlar 8 Mart Kadınlar Günü'ne hazırlıkları ve önümüzdeki süreçte yapılacakları değerlendirdikleri toplantıda, alanları boş bırakmama ve mücadeleye devam etme kararlılıklarını yinelediler.

Kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne az bir süre kala, son zamanlarda yaşanan cinsel taciz, kadına yönelik saldırılar ve kadın cinayetlerini konuştukları toplantıda, artan saldırıların sebebinin Diyanet'in IŞİD'i aratmayan fetvalarının, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'nın adeta Diyanet'e arka çıkması olduğunu değerlendirmesinde bulundular.

 
Kadınların git gide eve kapanmalarını, iş ve sosyal hayattan uzaklaşmalarını isteyen zihniyetin kadınların hayatına hakim olmaya çalışması bunun da kadınların hayatlarını ne denli zorlaştırdığı konuşuldu. Bulunduğumuz dönemde kadınların hayatın içinde bir birey olarak modern haklarına yönelik saldırıların arttığını değerlendiren kadınlar, bu saldırılara karşı mücadeleye devam etme ve sessiz kalmamak için çalışmaları sürdürme kararı verdiler. 
 
Diğer yandan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne yaklaşılan şu günlerde çalışmalara hızla başlama kararı alındı.
 
Kadınlara yönelik tüm saldırıların sonucu olan artan kadın cinayetlarinin en önemli çözümü olarak da kadın cinayetlerinde uygulanan, iyi hal, saygın tutum, aşırı sevgi gibi ceza indirimlerinin uygulanmaması için gerekli yasal düzenlemenin yapılması ve yasanın bir an önce çıkmasının gerektiği ve bunun için çalışmalara devam edilmesi gerekliliği vurgulandı.
 
Kadınlar, kadın cinayetleri, kadın düşmanlığı ve cinsel saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarını sürekli refleks göstereceklerini, kararlılık ve mücadeleyle yola devam edeceklerini söyleyerek toplantıyı sonlandırdılar.30.1.2016

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve Platform Hukukçusu Leyla Süren ile doğum izni yasasını değerlendirdik