Platform, kadın düşmanı açıklamalar yapan Mehmet Eygi hakkında suç duyurusunda bulundu
3.2.2016
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Mehmet Eygi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bağdat Caddesi'nde 19 yaşındaki genç bir kadının cinsel saldırıya uğraması üzerine "Kadının kıyafeti tecavüz vakalarını arttırıyor" diyen Vahdet yazarı Mehmet Eygi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Daha önce de pek çok siyasi lideri "Söylemleriniz kadın katillerini cesaretlendiriyor" diyerek uyaran platform, pek çok siyasi kişi hakkında da suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusunu gerçekleştiren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Üyeleri:

Fadik Temizyürek - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi:

Bugün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, Vahdet yazarı Mehmet Eygi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Kadın ayönelik şiddetin artması konusunda böyle insanların konuşmalarının katkısı olduğunu düşünüyoruz. 2016 Ocak ayında 36 kadın kardeşimiz hayatını kaybetti. Toplumsal hayatta sokağa çıkmamız bu tip kişilerin demeçleriyle neredeyse imkansız hale gelmeye başladı. Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, kadına yönelik şiddetin her türlüsü ile mücadele edeceğimizi ve bu tip kişilerin ensesinde olacağımızı tekrra söylüyoruz.

İpek Bozkurt - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukukçusu

Devletin kadına karşı şiddeti engellemek gibi bir pozitif yükümlülüğü var. Bu yükümlülük sadece yasalarla değil, toplumun her kesiminde farklı şekilde şiddete maruz kalan kadınları korumakla olabilir.Gazete yazarlarının, görsel, yazılı medyanın dili ve kullandıkları kelimeler de kadına şiddetin engellenmesi konusunda devletin yükümlülüğü kadar ehemmiyet arz ediyor. Bu yazarın yapmış olduğu beyan ifade özgürlüğünün sınırlarını aşan, şiddete uzanan ve toplumda ayrımcılık yaratan bir köşe yazısı. O yüzden biz bu yazı hakkında suç duyurusunda bulunduk. Anayasa Mahkemesi'nin kararlarında deniliyor ki, ifade özgürlüğü ayrımcılık içermemesiyle sınırlıdır. Yani bu tip şiddet içeren nefret söylemleri kınanmalıdır ve cezalandırılmalıdır diyor. Anayasa Mahkemesi'nin de buna benzer kararları var.  Bunun yanında Türkiye'nin taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi diyor ki, Kadının korunması için devlet gereken önlmeleri alır, medya da kadına şiddetle mücadelede gerekli işlemleri yapar. Devlet, şiddet içeren, ayrımcı kişilerinde cezalandırılmasını ve soruşturmasını yapar. Biz o yüzden, devletin kadınları korumak için gerekli yükümlülükleri yerine getirmesi için bu suç duyurusunu yapıyoruz.

Feyza Altun- Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukukçusu

Öncelikle bu suç duyuruları ifade özgürlüğüne saldırı amacıyla değil, insanların dinleri, dilleri, ırkları veya tercih ettikleri yaşam biçimleri için ayrıştırılmasının ve nefret suçunun yaygınlaşmasının engellenmesi için yapılmıştır. Herkes ifadesini açıklamakta tabi ki özgürdür ancak bu topluma kin ve nefret tohumları saçarak olmamalıdır. Bu suç duyurusu ve buradan bir ceza çıkması caydırıcı olacaktır. Tabi bu mahkemede bu tür davalarda sadece muhalefeti susturmak için ceza çıktığı gibi bir gerçeklik de var. Bu tür söylemler insanları suça teşvik eden ve bu suçu normalleştiren söylemlerdir. Bu yüzden çok tehlikelidir. Bu yüzden bugün suç duyurusunda bulunduk.