Eşini dövene 6 yıl hapis
25.3.2013
Yargıtay 8. Dairesi, eşini ve kızını döven sanığa Alanya 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nin Türk Ceza Kanunu'nun 96. maddesi gereği 'eziyet' suçundan verdiği 6 yıl hapis cezasını onadı.

Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan Galip G. hakkında, eşi N.G. ile kızı Y.G'yi döverek hakaret ettiği suçlaması ile 26 Mayıs 2006'da Alanya 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkeme heyeti, 'eylemlerini genel hareket tarzı haline getirdiği ve eylemlerinin süreklilik arz ettiği' gerekçesi ile sanığı 'kasten yaralama' yerine, 'eziyet' suçu kapsamında yargıladı ve 6 yıl hapis cezası verdi.

 
 
Ceza ertelemesi de yapılmadı
 
Sanığın avukatı, mahkemenin davada görevli olmadığı, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi gerektiği ve eksik inceleme yapıldığı gerekçeleriyle dosyayı temyize gönderdi. Dava dosyasını inceleyen Yargıtay 8. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin aldığı kararı yerinde bularak oy birliği ile onadı, sanık avukatının itirazını da reddetti. Yargıtay'ın kararı ile eşini döven kişiye ilk kez 'kasten yaralama' yerine, 'eziyet' suçu kapsamında ceza verildi. Kararın onanmasıyla birlikte Galip G'nin cezaevine girmesi kesinleşti. Yargıtay'ın kararı ile eşini döven kişiye ilk kez 'kasten yaralama' yerine, 'eziyet' suçu kapsamında ceza verildi.
 
 
Dönemin Alanya 4. Asliye Ceza Mahkemesi Başkanı olan Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Oğuzhan Yaşar : Yargıtay'ın onadığı kararın emsal niteliğinde olduğunu belirterek, eşine ve aile bireylerine şiddet gösteren kişilere bundan böyle 'eziyet' suçundan ceza verilecek.
 
 
Kadın Cineyetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz : Bu olumlu bir karardır. 'Eziyet suçu' kapsamında ceza verilmesi cezayı ağırlaştırmış oldu. Hakimin kadın dostu bir karar alması sevindiricidir.