Fetvalarla artan tacizlere cinsel saldırılara sessiz kalmıyoruz
20.3.2016
8 Ocak tarihinde, gündem Diyanet İşleri Başkanlığı’nın skandal fetvasıyla bir anda değişti. Diyanet İşlerine bağlı internet sitesinde “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşür mü?” sorusuna , diyanetin Fetva birimi, soruyu cevapsız bırakmak ya da soranla ilgili suç duyurusunda bulunmak yerine, soruyu dini açıdan yanıtlamayı uygun buldu. Hem de ensesti teşvik edercesine “Babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur” cevabını verdi. Tepkiler sonucu cevap kısa sürede siteden kaldırılsa da, Diyanet’in bu fetvası akıllardan silinmedi. Bu fetvanın ardından ne mi oldu ? Her gün yeni bir taciz, tecavüz ve yeni bir ensest vakasına uyanır olduk.

 

Fetvalarla artan tacizler ve cinsel saldırılara karşı sessiz kalmıyoruz

   

8 Ocak tarihinde,  gündem Diyanet İşleri Başkanlığı’nın skandal fetvasıyla bir anda değişti. Diyanet İşleri'ne bağlı internet sitesinde “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşür mü?” sorusunu ,  Diyanet'inin Fetva birimi, soruyu cevapsız bırakmak ya da soranla ilgili suç duyurusunda bulunmak yerine, soruyu dini açıdan yanıtlamayı uygun buldu. Hem de ensesti  teşvik edercesine “Babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur”  cevabını verdi.

 

Tepkiler sonucu cevap kısa sürede siteden  kaldırılsa da, Diyanet’in bu fetvası akıllardan silinmedi.  Bu fetvanın ardından ne mi oldu ? Her gün yeni bir  taciz, tecavüz ve yeni bir ensest vakasına uyanır olduk.

Yılın ilk 3 ayı bitmeden, Türkiye tüm savaş, şiddet ve cinayetlerin yanında nasıl bir taciz ve tecavüzler ülkesi haline geldiğini akıllarda kalan bazı örneklerle  kısaca hatırlayalım :

 

Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürü’nden cinsel istismar

8 Ocak - Rize İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Rize İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Kızılay Rize Şube Başkanı , 56 yaşındaki Mehmet Nuri Gezmiş, küçük yaştaki 2 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklandı.


1983-2002 yılları arasında Diyarbakır ve Rize’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan, AKP’nin 2003’te iktidara gelmesiyle Rize Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevine getirilen Mehmet Nuri Gezmiş’in öğrencilerine ve yetiştirme yurtlarında kalan erkek çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiaları nedeniyle iki soruşturma geçirdiği öğrenildi. Müfettişlerin Gezmiş hakkındaki adli yargılama talebine dönemin mülki idare amirlerinin izin vermediği ortaya çıktı.

 Kız öğrencinin pantolonundan tahrik olan öğretmen

 18 Ocak - Beykoz Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Lisesi’nde görevli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Emin Şahin, dersine girdiği bir sınıfta, “Ben tayt-pantolon giyen kızların bacak arasına bakınca şehvet duyuyorum” dedi. Şahin, bu sözün devamında sınıfta pantolon giyen bir kız öğrencisini ve bir başka erkek öğrenciyi kaldırdı. Öğretmen Emin Şahin bu defa erkek öğrencisine, “Sen ne hissediyorsun?” diye sordu. Olayın duyarlı veliler tarafından duyurulması üzerine okul önünde, sosyal medyada protestolar gerçekleştirildi.

 

İmam Hatip öğretmeninden taciz

20 ocak - Keçiören Anadolu İmam Hatip Lisesi Kuran öğretmeni Sefer A. (55) hakkında, 15 yaşından küçük 12 kız öğrencisine cinsel istismar ve tacizde; bir veliye de tacizde bulunduğu iddiasıyla 274.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. İddianamede, sanık hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2004 tarihinde bazı öğrencilere sarkıntılık suçlamasından ‘takipsizlik’ kararı verdiği de yer aldı.

 

Bağdat Caddesi’nde cinsel saldırı

26 Ocak-  İstanbul’un en kalabalık bölgelerinden biri olan olan Bağdat Caddesi'nde tüm ülkeyi ayağa kaldıran bir cinsel saldırı yaşandı. Eli bıçaklı saldırgan, 19 yasındaki  üniversite öğrencisi E.F.B’ye cinsel saldırıda bulundu.

Saldırının ardından sosyal medyada “O saatte sokakta ne işi vardı?” şeklinde anketler ve İslami kesimden bir köşe yazarının “kadınlar fahişe gibi giyinemez” sözleri ise büyük tepki çekti. Çeşitli kadın örgütleri olayı ve ardından yapılan cinsiyetçi yorumları protesto eden gösteriler, gece nöbetleri düzenlediler.

 

Cansel Buse Kınalı

17 Şubat -Kayseri’de lise öğrencisi Cansel Buse matematik öğretmeni tarafından cinsel saldırıya uğradı. Durumu okul yönetimine de bildiren Cansel, yönetimin olayı örtbas etme çabasının üstüne  intihar etti . Olay Cansel’in cesur okul arkadaşları tarafından ortaya çıkartıldı.

Özgecan Aslan’ın ölümünün ardından yaşanan toplumsal kırılma, Cansel Buse’nin intiharından sonra ivme kazandı. Olay tüm ülkede protesto edildi.

Bu sırada cinsel saldırıların önlenmesi için “ eğitim şart” yorumları yapılırken, tecavüzcü öğretmenin cinsiyet eşitliği ve kadına şiddet seminerlerinden sertifikaları olduğu ortaya çıktı.

 

Olayın ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu,  “Bu tip olaylarda kesinlikle iyi hal indirimi uygulanmamalı. En ağır cezalar verilmesi için sonuna kadar takipçisi oluyoruz. Bu konuda artık teamül oluşmaya başladı. Bununla ilgili yasa çıkacak ancak çıkmadan da bu cezaların verilmesinin takipçisiyiz" dedi.

Fakat Mart ayında meclise tekrar sunulan 'Özgecan Yasası' teklifi, "kadına şiddet istikrarlı bir şekilde arttı" ifadesinden dolayı   iade edildi.

 

İmam küçük kıza tecavüz edip kameraya kaydetti

26 Şubat - Düzce’nin Esençam Köyü’nde imamlık yapan H.A.,  14 yaşındaki kız çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

Köyden evine bırakmak için aracına aldığı kıza yolda cinsel istismarda bulunan ve bunu  araç kamerası ile kaydeden H.A., daha sonra görüntüleri flash belleğe aktardı. Köyden bir kişinin tesadüfen eline geçirdiği flash bellekteki görüntüyü izlemesiyle olayın ortaya çıkması üzerine jandarmaya şikayette bulunuldu. Jandarma tarafından gözaltına alınan imam H.A., çıkarıldığı nöbetçi mahkemece, ’çocuğun cinsel istismarı’ suçlamasıyla tutuklandı.

 ENSAR Vakfı’nda 45 öğrenciye tecavüz

4 Mart - ENSAR ve KAİMDER bağlantılı vakıf ve dernek evlerinde, bir öğretmenin,  kursa giden en az 45 erkek çocuğuna tecavüzde bulunduğu  belirlendi. Sınıf öğretmeni M.B.'nin, köy ve mahallelerde oturdukları ve okumaları için kent merkezine gönderilen, dini vakıflar aracılığıyla da barınma ihtiyacı karşılanan çocukları uzun  süredir tecavüze maruz bıraktığı tespit edildi.

10 erkek öğrencinin cinsel istismarına ilişkin Karaman Devlet Hastanesi’nden alınan raporlar dava dosyasına girmesi ardından,  savcılık tarafından alınan gizlilik kararı nedeniyle dosyada yer alan detaylara ulaşıladı.

KAİMDER,  öğretmenin vakıfla ilgisi olmadığını iddia etti. Fakat  daha sonra , tecavüzcü öğretmen M.B’nin, KAİMDER’in  düzenlediği bir etkinlikte öğrencilerle birlikte sahnede yer aldığı fotoğraflar da ortaya çıktı.

Ensar Vakfı Başkanı ve THY İcra Komitesi Üyesi İsmail Cenk Dilberoğlu ise Karaman'da yaşanan cinsel istismar olayının ardından, raporlara rağmen, kendilerine "solcular tarafından iftira atıldığını" iddia etti.

 

 Öğretmen tacizden tutuklandı

 8 Mart- ANTALYA'nın Serik İlçesi'nde bir lisede matematik öğretmeni olarak görev yapan, evli ve 2 çocuk babası 44 yaşındaki C.E., kız öğrencilerini taciz ettiği suçlamasıyla tutuklandı.

Serik'te bir lisede eğitim öğretim gören birkaç kız öğrenci, yaklaşık 3 ay önce okul yönetimine başvurarak, matematik öğretmeni C.E.'nin kendilerini elle taciz ettiği iddiasında bulundu. Okul yönetiminin durumu bildirdiği İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, idari soruşturma başlattı. Konuyla ilgili Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de bilgi verilmesi üzerine görevlendirilen müfettişler olayı soruşturmaya başladı. 

 

Çocuk yaşta evlilik intiharı ve “gelenek”

8 Mart - Kayseri’de 15 yaşında bir çocuk yaşta gelin Mafe Zafur’un  intihar ettiği öğrenildi.  Ölen genç kadının cebinden, kocasının ismi ve başlık parası miktarı yazan bir kağıt çıktı.  

Aynı gün Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı yayımladığı Kadınlar Günü videosunda gelin olarak kullandığı küçük bir kız çocuğu görüntüsünün üstüne “gelenektir” yazarak pedofiliyi meşrulaştırmaktaydı. Video tepkiler nedeniyle kısa sürede yayından kaldırıldı.

9 Mart’ta  Emine Erdoğan halen “Harem kadınlar için bir eğitim yuvasıdır” diyordu.

 

İmam Hatip öğretmeni öğrencisiyle dini nikah kıydı

11 Mart Konya’da İmam Hatip lisesi müdür bir öğrencisine dini nikah kıyarak cinsel istismarda bulundu. Evli ve 3 çocuk babası, imam hatip lisesi müdürü 51 yaşındaki A.D.'nin, bu eğitim yılında kaydını başka bir okula alan lise son sınıf öğrencisiyle arasında ilişki bulunduğu  ve dini nikah kıydığı öğrenildi.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt da Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde “Bir meslek lisesi müdürünün öğrencisiyle dini nikah kıymak suretiyle cinsel ilişkiye girdiği” iddiasını gündeme getirdi.

 

Müdür yardımcısından hipnozla taciz

12 Mart - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Çankaya’daki bir lisede Müdür yardımcısı olarak görev yapan edebiyat ve din dersi öğretmeni M.Y.A hakkında 3 kız öğrencisini taciz ettiği iddiasıyla 66 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. İddianamede, öğretmenin, öğrencileri üniversite sınavını kazanmaları için ”Hipnotize edeceğini” söyleyerek, öğretmenler odasında taciz ettiği” anlatıldı.

  

Ortaokulda cinsel istismar

16 Mart Aydın Nazillide Çaylı ortaokulunda bir görevli 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulundu. Nazilli’ye 23 kilometre uzaklıktaki kırsal Derebaşı Mahallesi’ndeki kız öğrencilerden E.S., N.D., F.K., M.B., A.Ç. ve F.S., geçen 4 Mart’ta rehber öğretmenlerine okulda 15 yıldan bu yana hizmetli olarak görev yapan evli, 1 çocuk babası M.Ş.’nin kendilerine cinsel tacizde bulunduğu söyledi. Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yener Gök ise olay üstüne  "’Hizmetli bunu yaptı ya da yapmadı’ diyemiyoruz.” Açıklamasında bulundu.

 

Lise öğrencisine 17 kişi tecavüz etti

18 Mart Susurluk’ta 17 yaşındaki lise öğrencisi Y.B.’ye 20’ye yakın kişi tecavüz etti. Tecavüz eden erkekler, tecavüzü videoya kaydetti. Olaya ilişkin 17 kişi gözaltına alındı, 4 kişi tutuklandı, 2 kişi ise aranıyor....

16 yaşındaki G.B tecavüz sonucu hamile

18 Mart Bandırma'nın kırsal mahallerinden olan Kirazlı'da oturan 16 yaşındaki G.B. mide bulantısı şikayetlerinin artması sonrasında Bandırma Devlet Hastanesine gitti. Lise öğrencisi G.B.'nin hastanede yapılan kontrollerinde hamile olduğu belirlendi. Savcılık, G.B.'nin ifadesi doğrultusunda soruşturmayı genişletti ve  G.B'ye tecavüz ettikleri iddiasıyla Ç.K, E.İ, Ç.K, R.T, M.E ve İ.Ç isimli 6 kişi gözaltına alındı.

 

Osmaniye'de 6 kız çocuğuna cinsel istismar uygulayan öğretmen tutuklandı

21 Mart-  Osmaniye'de bir ilkokulda öğrenim gören 6 kız çocuğu, sınıf öğretmenlerinin cinsel istismarına maruz kaldı. Cinsel istismar uygulayan öğretmen tutuklandı.


Dizi oyuncusu Gülay Bursalı cinsel saldırıya direndiği için öldü

22 Mart- Sabah saat 4 sularında, İstanbul Başakşehir'de gerçekleşen olayda, Aydın Üniversitesi öğrencisi dizi oyuncusu Gülay Bursalı (20), bir apartmanın 10’ncu kattan atlayarak yaşamına son verdi. Pazar gecesi, Bursalı'nın erkek arkadaşı E.Ö. ile birlikte kaldığı eve gelen emlakçı C.İ ve beraberindeki arkadaşı , Gülay’ın erkek arkadaşını dövüp cep telefonunu aldı. Ardından ilk olarak C.İ., Gülay'ı zorla bir odaya soktu. Bir süre sonra pencereye çıkan genç kadın “Yaklaşmayın atlarım” diye bağırdı. Saldırganlar durmayınca kendini pencereden boşluğa bırakan Gülay olay yerinde hayatını kaybetti.

 

Adana’da 5 kişi zihinsel engelli çocuğu taciz etti

24 Mart- Adana Seyhan'da iddiaya göre 5 kişi, 14 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğunu hap içirdikten sonra taciz etti. Şikayet üzerine gözaltına alınan zanlılar adliyeye sevk edildi. 


Konya’da 20 yaşındaki kadına cinsel saldırıda bulunan İY: 3 gün yatar gelirim ve seni öldürürüm

24 Mart- Üniversitede eğitim gören 4'üncü sınıf öğrencisi S.G.'nin şikayeti üzerine, İ.Y., geçen salı günü Konya'da, 'Cinsel saldırı, tehdit ve şantaj' suçlamalarıyla tutuklandı.

 

Fabrikada genel müdür sekreteri taciz etti

24 Mart- Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Valfsel Armatür AŞ’de çalışan 48 yaşındaki sekreter Z.G, Genel Müdür H.O. tarafından tacize uğradığını söyleyerek fabrika önünde taciz nöbetine başlayacağını duyurdu.


Liseli Oya’nın intiharının altından cinsel istismar çıktı

25 Mart- Ağrı’da geçen 6 Mart günü Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Oya Yaşar’ın kaldığı pansiyonda eşarbıyla intihar etmesinin altından ’cinsel istismar’ çıktı. Aynı aşiretten ’Amca’ dediği babasının arkadaşı tarafından staj yaptığı Hastanenin otoparkında tacize uğrayan 17 yaşındaki Oya Yaşar’ın şikayet etmesine karşın her hangi bir işlem yapılmadığı gerekçesiyle 4 ay sonra intihar ederek hayatına son verdiği ileri sürüldü. Genç kızın ölümünün ertesi günü 37 yaşındaki Fettah P. tutuklanarak ceza evine gönderildi.


14 yaşındaki S.T defalarca cinsel istismara uğradı

28  Mart- Adana Seyhan’da 14 yaşındaki S.T.’ye 4 kişi cinsel istismarda bulundu. Ferhat A. S.T'yi taciz ettiği sırada güvenlik görevlisine yakalandı. Güvenlik görevlisi Nail K. daha sonra S.T.'yi tehdit ederek cinsel istismarda bulunmaya başladı. Emniyetteki ifadelerinde suçlarını kabul etmeyen 4 kişi “çocuğa cinsel istismar” suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.

 

Denizli'de bir yuva çalışanı çocuğa cinsel taciz iddiasıyla tutuklandı

28 Mart- Buldan Musa Çelebioğlu Çocuk Yuvası’nda bir kız çocuğu, öğretmenlerine yuva çalışanlarından Y.Ö.’nün kendisine cinsel tacizde bulunduğun söyledi. Öğretmenlerin durumu savcılığa bildirmesi üzerine yuva çalışanı Y.Ö tutuklandı.


Karaman'da ikinci taciz skandalı

29 Mart-  Karaman İrfan Atasever Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı M.Ç. kızının arkadaşına “cinsel taciz”le suçlandı. Lise öğrencisi, müdür yardımcısıyla konuşmalarını kayda aldı. İfadesinde önce suçlamaları kabul etmeyen müdür yardımcısı, ses kayıtları dinletilince çözüldü. Müdür Yardımcısı M.Ç, utandıran konuşmalarının kaydı dinletildi.

İmam 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismardan tutuklandı

29 Mart- Sivas'ın Yıldızeli İlçesi'nde evli ve 2 çocuk babası 32 yaşındaki imam İ.A., 14 yaşındaki E.Y.'ye cinsel istismar suçlamasıyla tutuklandı. Aralarında gönül bağı olduğunu söyleyen imamın yakalanmasını ise dışarıda imamla birlikte E.Y’yi gören başka bir öğretmeninin şikayeti sağladı. 


Kocaeli'nde okulda öğretmenden öğrencilere taciz skandalı

30 Mart- Kocaeli'nin Başiskele İlçesi'nde bir ilkokulda görev yapan sınıf öğretmeni T.Ö.'nün kız öğrencileri taciz ettiği iddia edildi. Veliler, T.Ö. hakkında şikayette bulunurken, Milli Eğitim Müdürlüğü ise olayın araştırılması için müfettiş görevlendirdi.


Cinsel istismardan 24 yıl hapis cezası istenen sanığa 'iyi hal' verildi, cezası ertelendi

30 Mart-  Diyarbakır'da 16 yaşındaki N.B.'yi kaçırarak demir sopa ile dövdüğü ve cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 24 yıl hapis istemiyle yargılanan 22 yaşındaki S.A.'yı önce 7.5 ay hapis cezasını çarptırdı, ardından 'iyi hal' nedeniyle 6 ay 7 güne indirdiği bu cezayı bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getirerek erteledi.


4 yıl boyunca cinsel saldırıda bulunduğu kadını kaçırmak isteyen E.A. Bodrum’da yakalandı

30 Mart-  Bodrum’da lise öğrencisi 15 yaşındaki S.T.Ç’ye cinsel saldırıda bulunan, görüntü ve fotoğrafını çekip şantajla birlikte olmayı sürdüren 22 yaşındaki E.A., S.T.Ç.’yi Kars’a kaçırırken yakalandı. Otobüs terminalinde ‘Kaçırılıyorum’ diyerek çığlık atan S.T.Ç. kurtarılıp kurtarılırken gözaltına alınan E.A. adliyeye sevk edildi.


Çorum'da 13 yaşında kız çocuğu öz babası, abisi ve amcası tarafından cinsel istismara uğradı

31 Mart-  Olay Çorum’un merkezindeki Büyükdüvenci Beldesi’nde yaşandı. 13 yaşındaki A.Ş., öz babası, ağabeyi ve amcasının isine kendcinsel istismarda bulunduğu söylendi. 8′nci sınıfta okuyan kızın durumu öğretmenine bildirmesi üzerine öğretmen de jandarmaya ihbar etti. Ardından jandarma baba O.Ş., ağabeyi A.Ş. ve amcası M.Ş.'yi gözaltına aldı. Çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan kişiler cezaevine götürüldü. Kıza yapılan sağlık durumu tespitinde küçük kızın hamile olduğu öğrenildi. Mahkeme heyeti Adli Tıp Kurumu’ndan rapora göre değerlendirme yaptı. A.Ş. iki aylık hamileyken yapılan test sonucunda bebeğin babasının, kızın babası O.Ş.’den olduğu belirlendi. DNA testinin ardından kızın da talebi doğrultusunda gebeliğin sonlandırıldığı ifade edildi.

 

Cinsel istismara uğrayan 15 yaşındaki Rüya Duman intihar etti

 

3 Nisan 2014 günü Rüya’ya kendini polis olarak tanıtan C.A.P., “Uyuşturucu şüphelisi olarak seni gözaltına alıyorum. Karakola gideceğiz” dedi ve kızla birlikte belediye otobüsüne bindi. Durumdan şüphelenen bir kadın yolcu, ikiliyi takip etti. Küçük kızın bir daireye götürüldüğünü gören kadın, polise haber verdi. Gözaltına alınan C.A.P. Rüya Duman'ın bağış toplamak için eve geldiğini öne sürdü, 300 lirasını çalmakla itham etti. Duman ise C.A.P.’nin kendisini okşamaya başladığını, ancak buna izin vermediğini anlattı. Ertesi gün Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde küçük kızın ruh sağlığının bozulduğu yönünde rapor yazıldı. C.A.P. tutuklanarak hakkında 13 yıla kadar hapis istemiyle dava açılsa da, geçen yıl nisan ayında tahliye edildi. Mahkeme talep üzerine Duman’ın Adli Tıp 6’ncı İhtisas Kurulu’na gönderilmesine karar verdi, ancak 8 Temmuz’da düzenlenen raporda, mağdurede görülen stres bozukluğunun ‘ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede olmadığı’ belirtildi. Rüya Duman, raporun düzenlenmesinden 10 gün sonra intihar etti.

 

 

… Ve sonuç

Siyasi iktidarın kendi dünya görüşü dışındaki kadını yok sayması, her türlü cinsiyetçi söylemle kadını kendi kriterlerince tanımlayıp kadına da bu tanıma uygun yaşamasını diretmesi şüphesiz ki kadına yönelik şiddeti , tacizi, tecavüzü, cinayetleri meşrulaştıran bir numaralı etkendir. Yukarıda sıralanan, her biri toplumun gözünün içine baka baka işlenen suçlar karşısında sessiz kalınması da bir nevi onay içermektedir. Kürsülerden kadının ne giyip ne giymeyeceğine, kaç çocuk doğuracağına, gülüşüne kahkasına, konuşmasına … kadar her türlü olaya yorum yapan erkek egemen güçler, cinsel saldırılar ve kadın cinayetlerinde  sessiz kalmayı tercih etmektedir.

 

Bu örnekler ülke olarak, bir hukuk devletinden fetvalarla yönetilen bir toplum sürecine kayışımızın, kadın yaşamındaki yansımasıdır. Bu zihniyette kadın ; ya kutsal anne ve evin dişi kuşu yada sadece bir cinsel obje olarak görülmektedir. İnsan olarak, eşit bir vatandaş olarak değeri ve yeri yok sayılmaktadır.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak,

       Tüm bu zihniyetin  farkında ve karşısındayız ! Yıllardır kadının yaşam hakkı için sürdürdüğümüz mücadele, aynı zamanda kadının “özgür yaşam” hakkını da getirecek olan mücadeledir.

       Tacizlere, saldırılara, bize dayatılan her türlü baskıya karşı sessiz kalmayacağız !