Fransa Aile Bakanı BM'ye "kadın cinayetleri"ni tanıma çağrısı yaptı
21.3.2016
Fransa Aile Bakanı BM’nin kadınların kadın oldukları için öldürülmesi ve istismar edilmesi anlamına gelen ‘femicide’ ifadesini uluslararası hukuka sokması gerektiğini belirtti.

 Kadınların Statüsü Komisyonu’nun 60'ıncı toplantısında IŞİD'in kontrolü altındaki bölgelerdeki kadınlara uyguladığı zulmü gündeme taşıyan Fransa Aile Bakanı Laurence Rossignol, BM'yi 'femicide' terimini uluslararası hukuğa sokma çağrısında bulundu. 

"Femicide" kavramının kadınların kadın oldukları için öldürülmesi ve istismara uğraması anlamına geldiğinin altını çizen Rossignol, IŞİD’in seks kölesi olarak kullandığı ve öldürdüğü Ezidi kadınlara karşı bu suçları işlediğini belirtti. 

Uluslararası hukukta genocide (soykırım) teriminin bulunmasına rağmen 'femicide'ın bulunmadığına dikkat çeken Fransız bakan, bu terimin Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) tarafından da kullanılması gerektiğini savundu.  

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Benim değerlendirmeme göre IŞİD, kontrolündeki bölgelerde Yezidiler, Hristiyanlar ve Şii Müslümanlara soykırım uygulamıştır” değerlendirmesinde bulunmuştu. 
22.3.2016

Dizi oyuncusu Gülay Bursalı cinsel saldırıdan kurtulmaya çalışırken öldü