Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu "Ensar Vakfı'nın hizmetleriyle gurur duyduğunu" açıkladı
22.3.2016
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Ensar Vakfı’na yöneltilen cinsel istismar iddialarına ilişkin, "Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz.” diyerek tüm dünyanın kınadığı, protesto ettiği Ensar Vakfı’nı savundu.

 

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Yaşlı Destek Programı (YADES) Tanıtım Toplantısı’nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Ensar Vakfı’nda yaşanan cinsel istismar iddialarına ilişkin soruya Bakan Ramazanoğlu, "Çocuklara karşı her türlü şiddet, cinsel istismar, kadınlara karşı şiddet ve tecavüz bütün bunlar konusunda bugüne kadar söylediğim gibi sıfır tolerans ile hareket ediyoruz.”  dedi.

Bakan konuşmasını şöyle sürdürdü : “"Maalesef biz bütün hassasiyetimizi göstermemize rağmen toplumumuzda böyle olaylar ile karşılaşıyoruz ki bu da bir gerçeğimiz. Buna da toplumsal olarak başka bir açıdan bakmamız lazım. Karaman’da olan konu ile ilgili olarak, vaka ortaya çıkar çıkmaz bütün vakalarda olduğu gibi hukuki açıdan bakanlığımız müdahil oldu. Ben bizzat hukukçu arkadaşlarımızı arayarak bir toplantı yaptım dedim ki ’Bu olayı da takip ediyoruz, ben de takipçisiyim.’ Tabii ki bu olayı bizim hizmetleri ile her zaman gurur duyduğumuz bir Vakıf ile ilişkilendirilmek istendi ki bu vakfımızda bir süre görev yapmış onun da ne kadar olduğunu vakıf çalışanları tarafından açıklandı. Her zaman kötü niyetli insanlar, bazı işleri suistimal edebilen insanlar olabiliyor. Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz” diyerek, tecavüz skandalı sonrasında bile hükümet kanadından destek alan vakfı korumaya devam etti.

 

Dava iddianamesi kabul edildi

Bakan Ramazanoğlu tecavüzlerin yaşandığı vakfı öven açıklamalarda bulunurken , Ensar Vakfı’ndaki tecavüzlere ilişkin Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianame bugün Karaman Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma tarihi 20 Nisan saat 09.00 olarak belirtildi.Sanık öğretmen  Muharrem B. hakkında “‘Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı, Nitelikli Hürriyeti Tahdit ,Kasten Yaralama ve Müstehcen görüntüleri izletme” suçlarından 600 yıl ceza istendi.

 

Bu gelişmelerin yanında olay sosyal medyada yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada  #StopChildRapeinTurkey etiketiyle protesto edildi. 
22.3.2016

Cinsel saldırıya direnirken hayatını kaybeden Gülay Bursalı kardeşimiz için açıklamamızdır

23.3.2016

Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun Ensar Vakfı'nı savunması üzerine Platform Temsilcimiz Gülsüm Kav'ın açıklaması