Fabrikada genel müdürün tacizine karşı kadınlar "taciz nöbeti"ne başlıyor
24.3.2016
Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Valfsel Armatür AŞ’de çalışan 48 yaşındaki sekreter Z.G, Genel Müdür H.O. tarafından tacize uğradığını söyleyerek fabrika önünde taciz nöbetine başlayacağını duyurdu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da nöbet eyleminde tacize uğrayan kadını yalnız bırakmayacaklarını belirterek bütün kadınları destek olmaya çağırdı.

 

Elginkan Topluluğu bünyesindeki fabrikalarda 25 yıldır sekreter olarak çalışan  2 çocuk annesi Z.G, uğradığı taciz sonrasında topluluk yöneticileri ile iletişime geçtiğini ancak aldığı cevabın “Bir sekreter yüzünden müdürümden vazgeçmem” olduğunu söyledi. Tacizin Elginkan topluluğu içerisinde duyulmasının ardından mobbinge uğradığını dile getiren Z.G, haftalarca yönetim ve genel müdürleri tarafından pasif çalıştırılmaya itildiğini ifade etti.

Olayın detaylarını da anlatan 25 yıllık işçi, Genel Müdür H.O’un kendisine “Ben artık ETİM (Elginkan Topluluğu İcra Meclisi) üyesi ve birçok fabrikanın sorumluluğunu taşıyorum. Biliyorsun ki müdürler değişince sekreterler de değişir ama ben seni değiştirmedim. Çünkü senden ve işinden çok memnunum. Karımdan çok seni görüyorum. Bu yüzden beraber çalışmak için beni rahatlatman gerekir” ifadelerini kullandığını ve fiziksel tacizde bulunduğunu ifade etti. Uğradığı tacizin ardından ailesinin ve kendisinin psikolojik olarak zor durumda kaldığını ve etrafındaki insanlardan “Onlar büyük insanlar, tacize uğradığına kim inanır ki? Dava açsan da kazanamazsın” yorumlarını aldığını ancak tüm bu yorumlara da inat hukuki süreci başlattığını söyledi.

İlk nöbeti babası ile tutacak

Z.G, 29 Mart Salı günü başlatacağı ilk taciz nöbetini ise babası ile birlikte tutacak. Ailesinin ve 2 çocuğunun kendisine güvendiğini ve destek verdiğini vurgulayan Z.G, “Haklı mücadelemden asla vazgeçmeyeceğim. Hiç bir kadının tacize karşı susmaması gerekir. Makamların büyüklüğü tacizi haklı kılmaz” dedi.

Hukuki süreç başlatan Z.G’nin Avukatı Dinçer Çalım, davanın henüz soruşturma aşamasında olduğunu söyleyerek şunları ekledi, “Bu süreç iki tarafın ifade vermesiyle başlıyor. Z.G. savcılığa ifade verdi. H.O’nun karakola ifade verdiği bilgisi geldi ancak ifadesi henüz dosyaya eklenmedi. Bekliyoruz” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Temsilcisi Sema Hasgör:

"Genel Müdür 2 yıl önce de taciz girişiminde bulundu. Sekreter Z.G. bütün üstlerine söz konusu durumu bildirmiş. Elginkan Vakfı yöneticileri söz konusu tacizle ilgili herhangi bir girişimde bulunmuyor. Vakfın müfettişi soruşturma talebi gelmeden işlem yapamacağını söylüyor. Z.G.’ye mobbing uygulayarak çalışmasını engellemeye çalışıyor. Z.G. ardından savcılığa başvuruyor. Ardından platforma başvuruyor. Savcılık şirkette çalışanların ifadelerini alıyor. Ancak Genel Müdür’ün henüz ifadelerini almadı. Şirket; kadının üstleri hakkında iftirada bulunduğu gerekçesiyle kadını işten çıkarıyor. Kadının bütün maddi ve manevi hakları ihlal edilerek şirketten çıkışı veriliyor. Salı günü ‘taciz nöbeti’ adıyla ilk nöbet tutulacak. Kadının ailesi de nöbette olacak."