Evindar Öğüt öldürülmeden önce şikayette bulundu, polis "Yüksek Risk" dedi ama zanlının silahına el koymadı
28.3.2016
Diyarbakır’da abisi Ali Öğüt tarafından 30 Kasım’da öldürülen 14 yaşındaki Evindar Öğüt’ün, olaydan 2 ay önce, kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle ağabeyini şikayet ettiği ortaya çıktı. Bu nedenle gözaltına alınan Ali Öğüt savcılık talimatı ile serbest bırakılırken şikayete konu olan silahına ise polis el koymamış.

 

Merkez Yenişehir İlçesi’nde 30 Kasım günü ağabeyi Ali Öğüt tarafından başından tabancayla vurularak öldürülen Toplu Konut Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi Evindar Öğüt’ün, öldürülmeden 2 ay önce annesi ve ablası ile polis merkezine giderek ağabeyi hakkında aile içi şiddet nedeniyle şikayetçi olduğu ortaya çıktı. 27 Eylül günü yapılan şikayet üzerine polis merkezinde hazırlanan ’Aile içi ve kadına karşı şiddet olayları’ formunda, Sur Belediyesi’nde çalışan Ali Öğüt’ün ruhsatlı tabancasının olduğu belirtildi. Formdaki sorulara cevap veren mağdurlar, ’şüphelinin ev içi şiddet sırasında silah çekip, eşya fırlattığına’ ilişkin soruya "Evet" yanıtı verdi. Formda, hakkında daha önce de şikayette bulunulan Ali Öğüt’ün mağdurları öldürmekle tehdit ettiği belirtildi. Formu hazırlayan polisler, risk değerlendirmesinde durumun ’Yüksek Risk’ içerdiğini belirtirken, şüphelinin tabancasına el konulmadığı anlaşıldı.

Öldürülmeden 2 ay önce ifadesi alınan Evindar Öğüt, ağabeyinin sürekli kendisini dövdüğünü belirterek, "Beni okula göndermeyeceğini söylüyor. ’Ortaokuldan sonra okula gitmek yok’ diye beni tehdit ediyor. Bir kez suratıma yumruk atıp dudağımı ve burnumu kanattı. Aile huzuru için şikayetçi olmadım. Ancak ağabeyim bu davranışlarına devam ediyor. Bizi ölümle tehdit ediyor. Ne zaman öfkelense bizi camdan atacağını söylüyor. Sürekli onun korkusu ile yaşıyoruz" dedi.Evindar Ögüt’ün ablası B.Ö. de, "5- 6 ay önce hepimizi vuracağını söyleyerek ruhsatlı silahını çıkarmıştı. Komşular yetişerek silahı elinden aldı" diye konuştu.

Ölen Evindar Öğüt'e zorla getirilme kararı

Ali Öğüt hakkında açılan ’Tehdit’ ve ’Kötü muamele’ davasının görülmesine ise, Evindar Öğüt’ün öldürülmesinden 45 gün sonra, 14 Ocak tarihinde başlandı. Mahkeme, öldürülen Evindar Öğüt’ün 1 Mart’a ertelenen duruşmaya zorla getirilmesine ve ifadesinin alınması için duruşma günü pedagog hazır edilmesine karar verdi. 1 Mart günü görülen duruşmada ailenin avukatı Umut Abdülkerim Ocak’ın, Evindar Öğüt’ün öldürüldüğünü söylemesine rağmen, mahkeme 3 Mart günü emniyete yazı yazarak Evindar Ögüt’ün adresinin tespit edilmesini istedi.
29.3.2016

Antalya'da kendisinden ayrılan kadını silahla öldürmeye çalışan zanlı serbest bırakıldı