Kadın dayanışmasının zaferi :Seda Camgöz'ün davasında sanık müebbet hapis cezası aldı
5.4.2016
Yalova’da, boşandığı 31 yaşındaki Seda Camgöz’ü sokak ortasında 9 bıçak darbesiyle öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan 35 yaşındaki Bülent Diler, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, sanığa verdiği cezada herhangi bir indirim uygulamadı. Davadan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'da basın açıklaması düzenledi.

 

Davada sanığın avukatının mahkeme heyetinin kararının kamu tarafından etkilendiğini söylemesi dikkat çekti. Sanık avukatı davaya müdahil olanlar için de "Diyanet kadına yönelik fetva verirken ve kadınlar öldürülürken devlet hangi yüzle davaya müdahil oluyor?" dedi.

Mahkeme heyeti, suçunu kabul eden Bülent Diler'e, 'kasten adam öldürmek' suçundan ömür boyu hapis cezası verirken, cezasında hiçbir indirim yapmaması dikkat çekti.

Duruşmanın ardından ise Yalova Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Yalova Temsilcisi Gülsün Yıldırım, Seda Camgöz'ü öldüren sanığa verilen cezanın diğer kadın cinayetlerine de de emsal olmasını istedi. "Devletin vatandaşların yaşam hakkını korumasını istiyoruz. Özgecan Yasası'nın bir an önce çıkartılmasını istiyoruz" diyen Yıldırım, "Mart ayı içerisinde 31 kadın, 2016'nın sadece ilk 3 ayında ise 94 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. Özgecan Yasası'nı çıkartılmamış olması ve toplumdaki şiddet dili kişileri cesaretlendirmekte ve cinayet için kapı aralamaktadır. Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak başka Seda'lar olmasın diyoruz. Seda Camgöz davasında verilen müebbet hapis cezası ve indirim uygulanmaması tüm mahkemelere örnek olmalıdır" dedi
5.4.2016

Antep'te Fazilet Deniz'in bugün görülen davasından emsal karar çıktı!