Diyanet'in ensest fetvasından bugüne cinsel istismar
7.4.2016
Kadın düşmanı, gerici politikalar hayatımızın her köşesinde karşımıza çıkmakta. Liselerimizde dahi öğretmenimiz ya da birileri tarafından böyle durumlarla karşı karşıyayız. Özgürlüğümüz ve mücadelemiz için bu kadın düşmanı olan politikalara karşı sessiz kalmamalıyız, cinsel istismarları meşrulaştırmaya çalışanlara mücadele etmeliyiz.

 

    Diyanetin "Baba öz kızına şehvet duyabilir. Nikahı düşmez" fetvasından sonra yaşanan cinsel istismarlar maalesef  inanılmayacak derecede arttı. Artan cinsel istismarların önüne geçilememesinin bir nedeni ise istismarı gerçekleştiren kişiye normalde verilmesi gereken cezanın 'iyi hal, yaş hali, yarıda kalma' gibi saçma nedenlerle verilmemesi ya da verilmesi gerekenden çok daha az verilmesi. Bir diğer neden ise 'toplum ahlakı' ndan kaynaklanan 'ayıp' ın altında kalarak gizlenmeye çalışılması.

 Özellikle son döneme en çok darbe vuran bir diğer olay ise Ensar Vakfında 45 çocuğa tecavüz edilmesiydi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun açıklaması ise kan dondurucu şekildeydi: "Ensar Vakfı'nın nasıl bir vakıf olduğunu biz biliyoruz. Bir kereden birşey olmaz." diyen Ramazanoğlu'na tepkilerin yükselmesine karşın AKP hükümeti de arkasında durarak tecavüzcüleri cesaretlendirmekten başka birşey yapmamış oldu.

 Özellikle okullarda yaşanan bazı istismar haberleri şunlar:

 İmam Hatip Lisesi Öğretmeni, Kız Öğrencileri Taciz Etti!

Ankara Keçiören İmam Hatip Lisesi’nde 12 öğrencisine cinsel istismarda bulunan Sefer A., hakkında dava açılmasına rağmen görevine devam ettiği öğrenildi. Hazırlanan iddianamede sanığın 145 yıldan 275 yıla kadar hapsi istenildi. Sanık öğretmen Sefer A. savcılıkta verdiği ifadede, 31 yıllık öğretmen olduğunu, Keçiören Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 2012’den beri öğretmenlik yaptığını, İlahiyat Fakültesi mezunu olduğunu, genellikle Kuran-ı Kerim derslerine girdiğini anlattı.

 Lise müdür yardımcısına 'cinsel istismar'dan hapis cezası

Pendik'te bir ticaret meslek lisesinin müdür yardımcısı, 2 kız öğrenciye "sarkıntılık" ettiği gerekçesiyle 9 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Cansel Buse Kınalı

Kayseri’de öğretmeni tarafından cinsel saldırıya uğradığı iddia edilen 18 yaşındaki lise öğrencisi Cansel K., yaşamına son verdi. Kayseri Milli Eğitim Müdürü Çandıroğlu, söz konusu öğretmenin tutuklu olduğunu ve okul yönetiminin açığa alındığını söyledi. Genç kız durumu önce arkadaşlarıyla ardından öğretmenleriyle paylaştı ancak okul yönetimi olayın üzerini kapatmak istedi. Şikayetlerinden sonuç alamayan Cansel K., 17 Şubat Çarşamba günü polis memuru babasının beylik tabancısıyla yaşamına son verdi.

 GEÇEN YIL TECAVÜZE UĞRAMIŞ

TEKİRDAĞ’ın Şarköy İlçesi’nde bağlı Mürefte Mahallesi’nde 15 yaşındaki lise öğrencisi C.D. adlı kıza cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla okulun hizmetlisi 50 yaşındaki M.H.K. ile 37 yaşında çoban M.D. tutuklanarak cezaevine konuldu. Şarköy İlçesi’ne bağlı Mürefte Mahallesi’ndeki Çok Programlı Anadolu Lisesi 9’uncu sınıf öğrencisi 15 yaşındaki C.D.’nin cep telefonuna bakan bir arkadaşı, okulun hizmetlisi M.H.K. ve M.D. ile duygusal içerikli mesajlaşmalarını görerek okul idaresine bildirdi. Okul yönetimi de durumu Kaymakam Hamdi Üncü’ye iletti. Kaymakam Üncü’nin Şarköy Cumhuriyet Savcılığı’na bilgi vermesi üzerine soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında okula gelen jandarma ekipleri hizmetli kadrosunda olan ve eşinden boşanan M.H.K. ile küçük kızla aynı mahallede oturan çoban M.D.’yi Şarköy Cumhuriyet Savcısı Yusuf Sağlam’ın talimatıyla gözaltına aldı. Anadolu Lisesi okul binasında kalan M.H.K.’nin yattığı odasındaki bilgisayara da el konuldu

14 Yıl Sonra

ARTVİN’in Yusufeli İlçesi İmam Hatip Lisesi’nde meslek dersi öğretmeni 46 yaşındaki R.A., küçük yaştaki erkek çocuklarla cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklandı. 2002 yılında eğitim gördüğü Yusufeli İmam Hatip Lisesi’nde, meslek dersi öğretmeni R.A.’nın cinsel tacizine uğrayan bir erkek öğrenci, lise mezuniyeti sonrasında üniversiteyi bitirerek öğretmen oldu. 14 yıl sonra ziyaret içingeldiği memleketi Yusufeli İlçesi’nde uğradığı İmam Hatip Lisesi’nde kendisine cinsel tacizde bulunan R.A. ile karşılaşan adı gizli tutulan öğretmen, okulda araştırma yaptı ve bu kişinin çocuklara yönelik cinsel taciz tavrının değişmediğini öğrendi. Öğretmenin konuyla ilgili olarak Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yaptığı şikayet sonrası savcılık soruşturma başlattı. Öğretmenin de ifadesine başvuran savcılık, cinsel istismara uğradığı öne sürülen 15 yaşındaki iki erkek çocuğu dinledi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni 4  Kız Öğrenciyi Taciz Etti

Ordu’nun Altınordu İlçesinde bulunan Ordu Başöğretmen Anadolu Lisesi'nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olan 42 yaşındaki Yılmaz Sözeri, aynı okuldaki 4 kız öğrencisini cep telefonu mesajı ile taciz ettiği suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Evli ve 1 çocuk babası Sözeri’nin kız öğrencilerinden birinin velisi, kızının cep telefonuna öğretmenden taciz mesajları geldiği için polise şikayetçi oldu. Şikayet üzerine polis olayla ilgili soruşturma başlattı. Yapılan araştırma sonunda öğretmen Yılmaz Sözeri, 4 öğrenciyi taciz ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan öğretmen, küçük yaştaki kız çocuklara istismardan tutuklanarak Efirli Cezaevi'ne gönderildi.

Okul Müdürü Cinsel İstismardan Tutuklandı

Çanakkale Ezine’ye bağlı Geyikli Beldesinde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde görevli müdürü, öğrencilerine cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Tacize uğrayan öğrencilerin psikolojik destek görüp görmedikleri bilinmezken, söz konusu öğrencilerin arkadaşlarının gözleri önünde jandarmalar eşliğinde sınıflarından alınarak götürülmeleri ise tepki çekti. Yaşananların tüm okul ve çevresinde meydana gelmesinin öğrencilerin üzerindeki psikolojik tahribatı büyüteceği bildirildi. Öte yandan Okulda öğrencilerine yönelik taciz iddiası ile görevinden alınan ve tutuklanan okul müdürünün daha önce görev yaptığı Bayramiç ilçesinde de yine bir taciz olayı ile ilgili soruşturma geçirdiği ileri sürüldü.

 Kırklareli'de Beden Eğitimi Öğretmeni Açığa Alındı

Alınan bilgiye göre, bir ilköğretim okunda bazı öğrenciler, beden eğitimi öğretmeni A.M.S'nin kendilerini taciz ettiği iddiasıyla durumu okulun rehber öğretmeni E.Ç'ye anlattı. Öğretmen E.Ç de öğrencilerin yaşadıkları durumu ailelere bildirdi. Ailelerin Pınarhisar Kaymakamlığı'na şikayeti üzerine beden eğitimi öğretmeni A.M.S. hakkında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Cumhuriyet Savcılığınca adli ve idari soruşturma başlatıldı. Öğretmen A.M.S'nin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açığa alındığı öğrenildi.

 İzmir'de 2 Ayrı Cinsel İstismar

 İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Bornova ve Selçuk'ta iki ayrı şikayet üzerine çocuklara cinsel tacizde bulunan iki kişiyi yakaladı. İki şüpheli de tutuklandı. DHA'nın haberine göre, Bornova'da bir okulda elektrikçi olarak çalışan 55 yaşındaki M.A.Ş.'nin farklı tarihlerde yaşı küçük iki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi. Bornova İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin gözaltına aldığı M.A.Ş. tutuklandı. Selçuk'ta da  22 yaşındaki M.E.Ö., farklı tarihlerde bir erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğu ihbarı üzerine gözaltına alındı. M.E.Ö. de mahkeme tarafından tutuklandı.

 

 2012 yılı istatistikleri göz önüne alındığında, çocuğun cinsel istismarı suçundan Cumhuriyet Başsavcılıklarına 33 bin 992 başvuru yapılmış ve aynı yıl bu suç nedeniyle ceza mahkemelerinde 17 bin 589 dava açıldığı görülüyor. Son 3 yılda taciz ve tecavüze uğrayan, adli mercilere yansıyan çocuk sayısı 70 bin. Türkiye çocuk pornografisinin de en yaygın olduğu ülkelerden biri. Çocuklara karşı cinsel saldırı, taciz tecavüz davalarında 2008'den 2013'e kadar yaklaşık yüzde 400 artış gerçekleşti. Adalet Bakanlığı verilerine göre, çocuğa karşı işlenen cinsel taciz, saldırı ve istismar suçları ile ilgili davaların sayısı, 2008 de 7.500, 2009'da 13.812 iken, 2011'de 18.334.

Cinsel istismarın cezai yaptırımı ise biraz şaşırtıcı durumda. Suç niteliksiz şekilde işlenirse 3 yıldan 8 yıla kadar, vücuda bir organ veya sair bir cisim sokulması durumunda 8 yıldan 15 yıla kadar bir hapis cezası görülüyor. Ayrıca verilecek olan ceza, suç yasada olan kişiler tarafından işlendiğinde (baba, üvey baba, bakıcı, evlat edinen vb.), yarı oranında, cebir ve şiddet kullanılarak yapıldığında yarı oranında artırılırken, suç sonunda çocuğun beden ve ruh sağlığı bozulmuş ise 15 yıldan az olmamak şartıyla hapis cezası verilir. Mağdurun bitkisel yaşama girmesi veya ölmesi durumunda ise ağırlaştırılmış müebbet cezası uygulanır.

Kadın düşmanı olan bu gerici politikalar hayatımızın her köşesinde karşımıza çıkmakta. Liselerimizde dahi öğretmenimiz ya da birileri tarafından böyle durumlarla karşı karşıyayız. Özgürlüğümüz ve mücadelemiz için bu kadın düşmanı olan politikalara karşı sessiz kalmamalıyız, cinsel istismarları meşrulaştırmaya çalışanlara mücadele etmeliyiz.                        

HABERİ HAZIRLAYAN: ELİF YALÇIN