Cinsel taciz sonrası okulunda baskı gören kız öğrenci okulun camından aşağı atladı
20.4.2016
19 Nisan günü Muğla Milas’ta bulunan Doktor Mete Ersoy İlkokulu’nda bir kız öğrenci, bir öğrenci tarafından tacize uğrayıp sonrasında idare tarafından suçlandığını belirterek okul müdürünün odasının camından atlayarak intihar girişiminde bulundu.

 

14 yaşında 8. Sınıf öğrencisi Olcay K.’yı intihara sürükleyen olay şöyle gelişti.  İddiaya göre, Olcay K. Aynı okuldan bir erkek öğrenci tarafından cinsel tacize uğradı. Saldırıdan kurtulmaya çalışırken, tacizde bulunan  öğrencinin kollarını tırnaklarıyla çizerek karşı koydu. Yaşanan olay okul yönetimine yansıdığında, okul müdürünün odasında Olcay K., saldırıda bulunan erkek öğrenci ve babası ve birkaç öğretmenin kız öğrenciyi haksız bulması ve hakkında disiplin soruşturması başlatmak istemesine karşılık, 8. sınıf öğrencisi Olcay K., ağlayarak eve döndü.

 

Olcay olayı annesine anlatınca, anne Emine K. ile birlikte okula geri geldiler. Okul müdürünün odasında, konu üzerine tartışılırken Olcay K. okul idaresi tarafından yapılan baskıya dayanamayarak müdürün odasının camından kendini atarak intihar girişiminde bulundu.

 

Şu an Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda bulunan Olcay’ın hayati tehlikesi sürüyor.

 

Anne Emine K. , “Kızım, ‘Tacize uğradım haklıyken haksız yaptılar beni’ diye ağlayarak eve geldi. Olcay’ı da yanıma alıp koşarak okula gittim. Müdür bana ‘kızın da çocuğun kollarını çizmiş paramparça yapmış disiplin cezası alacak’ dedi. Olcay da bu sırada odada yanımızdaydı. Disiplin cezası alacağını öğrenince de 3. Katta bulunan odanın penceresinden ‘size göstereceğim’ diyerek aşağı atladı” dedi.

 Daha önce de birçok kız öğrenciye aynı şekilde saldırıda bulunduğu söylenen erkek öğrencinin, öğretmenlere birçok kez şikâyet edildiği ama öğretmenlerin kulak ardı ettiği de iddia edildi. Anne Emine K., bahsi geçen çocuğun emekli bir askerin çocuğu olduğunu ve bu sebeple korunduğunu söyleyerek ‘benim çocuğum da asker ya da polis çocuğu olsa başımıza bunlar gelmezdi’ dedi.

Platformumuzun iletişime geçtiği anne Emine K. bize şunları şöyledi : “O müdür taciz eden çocuğu korudu, kızıma disiplin cezası verdi.  Bugün benim kızımın başına gelen yarın başkasının başına gelebilir, ki geliyor da görüyoruz haberlerde. Biraz önce 4 öğretmen geldi bizi susturmak istediler ancak susmayacağız. O çocuk ve müdürün en ağır cezayı almasını istiyorum. Kızım yaşasa da yaşamasa da kanunen onların yakasına yapışacağım.”

 Anne Emine K.'nın da isteğiyle platformumuz davanın takipçisi olacaktır. Henüz 14 yaşında Olcay kardeşimizi intihara iten bu cinsel taciz olayında, ihmali olan tüm sorumlular ortaya çıkana dek davanın peşindeyiz. Yoğum bakımda hayati tehlikesi süren Olcay kardeşimizin bir an önce aramıza dönmesini diler, aileye asla yalnız yürümeyeceklerini belirtiriz.
19.4.2016

Karaman Valiliği'nin yasağına karşı açıklamamız: Yasak, tecavüzcüleri aklatmaya yetmeyecek, orada olacağız !