15 yaşındaki Doğa 54 gündür nerede?
2.5.2016
Balıkesir’de ,15 yaşındaki Doğa Alcan, Erhan Coşkun isimli şahıs tarafından kaçırıldı. 8 Mart’tan bu yana Doğa’dan haber alınamıyor. Aile 54 gündür kızlarını görmedi.

 

Balıkesir’in Ortamandıra köyünde, 15 yaşındaki Doğa Alcan’dan 54 gündür haber alınamıyor. Alcan ailesi kızlarının Erhan Coşkun tarafından kaçırıldığını söyleyerek yardım istiyor. Doğa’nın babası, kızını kaçıran aileden kişilerin, kendisine Doğa’yı,  kaçıran şahıs ile evlendirmeleri yönünde baskı yaptıklarını söylüyor.

Aile, bu süre zarfında çok mücadele ettiklerini, jandarmaya başvurduklarını fakat olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını belirtiyor. Baba, başvurdukları hiçbir kurumdan kızlarının bulunması yolunda bir çaba görmediklerinden yakınıyor.

Platformumuzun görüştüğü baba Cemal Alcan şunları söyledi  : “Kızım Doğa 8 Mart’tan bu yana, yaklaşık 54 gündür kayıp. Bir an önce sağlıklı bir şekilde bize geri getirilmesini, eğitimine devam etmesini istiyoruz. Kızımızı kaçıran aile geliyor “Gel barışalım, bunların düğünlerini yapalım; kaçırıp durmayalım “ diyor. Biz kabul etmiyoruz. Sağ salim kızımı geri istiyorum.”

Balıkesir’in Ortamandıra köyünde, 18 yaşın altında kızların bu şekilde kaçırılması olayının çok yaygın olduğu, fakat konunu üstünün örtüldüğü belirtiliyor. Henüz öğrenim çağında genç kızların, yaşam hakkı da tehlikeye atılarak kaçırılması, eğitim hayatlarının da ellerinden alınarak çocuk yaşta evlendirilmelerinin bölgede yaygın bir olay olduğu, fakat dışarı yansıtılmadığı edindiğimiz bilgiler arasında.

 

Platform olarak Doğa’nın bulunması için, davanın takipçisi olacağımızı ve Alcan ailesinin mücadelesinde onların yanında olacağımızı belirtiyoruz.
2.5.2016

Kadın hareketi kazanacak: Zuhal Güneş kardeşimizin talebi üzerine Elginkan Vakfı'nda inceleme başlatılıyor

4.5.2016

Kadınlar İçin Laiklik, Renkli Elbise ve Daha Fazlasıdır

Gülsüm Kav DEVAMINI OKU