13. Adli Bilimler Kongresi'nde "kadın cinayetleri" ele alındı
6.5.2016
Bu yıl 13. kez düzenlenen Adli Bilimler Kongresi’nde “Ülkemizde Kadın Cinayetleri” başlıklı sözel sunum, platformumuz verileri ve işbirliği ile hazırlandı.

 

13. Adli Bilimler Kongresi 27-30 Mayıs tarihleri arasında, Bodrum- Milas’ta gerçekleşti. Kongrenin 27 Mayıs’ta gerçekleşen sözel sunumlarından biri “Ülkemizde Kadın Cinayetleri” konusunda yapılan incelemelerden oluşuyordu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Halil İlhan Aydoğdu’nun sunuculuğunu üstlendiği bölümde , kadın cinayeti - femisid kavramı ve ceza hukukundaki yeri, STK ve platformların medya üzerinden derlediği verilerdeki ciddi artışlar, ceza indirimleri, nefret suçu olarak femisid başlıkları incelendi. Tüm bu başlıklardaki sunumlar , platformumuz verileri kullanılarak ve platformumuz işbirliği ile hazırlandı.

 

 

“Kadın cinayeti” kavramının bir başlık olarak  adli kongrede tartışılır olabilmesi, platformumuz ve kadın mücadelesinin bir kazanımıdır.

 Öte yandan  Adli Bilimler Kongresi’nde yer alan akademik sunumlarda, devletin açıklamaya yanaşmadığı istatistiksel bilgilerin değil , platformumuz verilerinin kullanılması; kadın cinayetleri konusunda hükümetin reel bir olguyu yok sayan tavrını bir kez daha göstermesi yönüyle de önemlidir.