Manisa'da 5 yıldır süren çocuk istismarı ortaya çıktı
17.5.2016
Manisa Şehzadeler ilçesinde Edebiyat öğretmenliği yapan C. G.’nin 14 yaşındaki öğrencisine kurmaca imam nikâhı kıyarak 5 yıl boyunca tecavüz ettiği ortaya çıktı. Olay, şimdi 19 yaşında olan öğrencinin, 27 Nisan’da İzmir- Manisa karayolu arasında Çiçekli Köy sapağında yine C. G. tarafından işkenceye uğramasının ardından ortaya çıktı. C. G. hakkında savcılığa ve Milli Eğitim Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Bakanlık tarafından okula müfettiş atandı. C. G. okuldan uzaklaştırıldı, ancak savcılık, ifadesinin ardından serbest bıraktı.
Okul içerisinde cinsel şiddet
 
Öğretmen C. G. öğrencisine “Senden çok hoşlanıyorum, çok güzelsin dayanamıyorum,  birlikte olmamız gerek “diyerek tacizde bulunmaya başladı. Öğrencisi uzaklaşmak istediğinde ise  “seni ve aileni öldürürüm. Kimse sana inanmaz. Seni mahvederim. Okul hayatını, sevdiklerini ve aileni yok ederim” gibi tehditlerde bulundu. Cinsel şiddete uğrayan öğrenci, korkudan olayı kimseye anlatamadı. 5 yıl boyunca okul içerisinde ve dışında cinsel şiddette ve işkenceye maruz kaldı.

Kurmaca imam nikâhı kıydı
 
C. G. Lise 1. Sınıf öğrencisine cinsel şiddet ve tehditlerin ardından, imam olmaksızın kurmaca bir şekilde nikah kıydı. Bunun ardından ise, “Artık Allah katında da benimsin. Nereye gidersen git, benden kurtulamazsın” diyerek baskı yapmaya başladı. C. G., cinsel ve fiziksel şiddete başladıktan sonra farklı kişiler üzerine aldığı sim kartlar üzerinden öğrencisiyle iletişim kurdu. Ulaşamadığını iddia ettiği zamanlarda ise sınıfta ve okul içinde şiddete başvurdu. Polise yakalanırlarsa, 18 yaşını doldurmuş bir yakının T.C numarasını ezberleyerek onu kullanmasını istedi.
 
Yüzünde sigara söndürdü, ellerini çöp poşeti ile bağladı
 
Hasan Türek Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversiteyi kazanarak İstanbul’a gitse de, bu zaman içerisinde de tehdit ve şiddete maruz kaldı. Defalarca İstanbul’a giden C. G’nin cinsel şiddet ve işkenceleri devam etti. Son olarak 27 Nisan’da öğrencisini tehditle yanına çağırdı. Araç ile Çiçekli Köy sapağına götüren edebiyat öğretmeni C. G., burada işkenceye ve cinsel şiddete başvurdu. Öğrencisinin ellerini, ayaklarını ve ağzını yanında getirdiği çöp poşetleri ile bağlayan C. G., yüzünde ve vücudunun birçok noktasında sigara söndürdü.
 
Okuldan uzaklaştırıldı ancak tutuklanmadı
 
Yaşanan cinsel şiddet ve işkencenin savcılığa bildirilmesinin ardından, öğrencinin ailesi, detayları öğrendikten sonra BİMER üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı’na öğretmen hakkında inceleme başlatılmasını istedi. Ayrıca MEB’e yapılan şikâyette C. G.'nin meslekten men edilmesi, savcılıktan ise bilgisayar ve telefon gibi özel eşyalara el koyması istendi. Başvuru üzerine bakanlık tarafından okula gönderilen müfettişler edebiyat öğretmenini okuldan uzaklaştırdı. Savcılığa başvuru dilekçesinde yer alan bilgilere göre, işkenceden 2 gün sonra geçici tedbir kararı alındı. Şikâyetin ardından ifadesi alınan C. G. ise savcılık tarafından serbest bırakıldı.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.17.5.2016

Haklarımızdan Vazgeçmeyeceğiz! Komisyonu da Raporunu da Tanımıyoruz!

18.5.2016

Kadınların Mücadelesi Kazandı: Zuhal Güneş için Taciz Davası Açılıyor