Kadınların Mücadelesi Kazandı: Zuhal Güneş için Taciz Davası Açılıyor
18.5.2016
Manisa’da E.C.A. firmasında bağlı Valfsel A.Ş’de sekreteri olarak çalıştığı Genel Müdür Hüseyin Orhan’ın cinsel tacizine uğrayan ve tacizi şikayet ettiği için işten atılan Zuhal Güneş ile ilgili verilen takipsizlik kararı bozuldu, taciz davası açılıyor.
Zuhal Güneş, tacizi şikayet ettiği için işten atılmasının ardından Manisa Organize Sanayi’de bulunan Valfsel A.Ş. önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte nöbet eylemlerine başlamıştı. Nöbet eylemleri sürerken, Zuhal Güneş’in şikayetini değerlendiren savcılık “yeterli delil olmadığını” iddia ederek taciz dosyasına takipsizlik kararı vermişti. Bunun üzerine Zuhal Güneş adliye önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte basın açıklaması yaparak takipsizlik kararına itiraz etmişti. Aynı zamanda fabrika önü eylemlerini de sürdürmüştü. Zuhal Güneş’in avukatlarına bugün ulaşan Manisa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararına göre, Mahkeme savcılığın takipsizlik kararını bozarak, dava açılmasına karar verdi.
 
Kadınların mücadelesi kazandı
Konuyu değerlendiren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadınların mücadelesinin kazandığını vurgulayarak, davanın açılmasının emsal olduğunu belirtti. Zuhal Güneş ile birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun fabrika önü eylemlerinde belirttikleri taciz davasının açılması ve Valfsel’e müfettiş atanması talepleri böylece kazanılmış oldu. Kadınlar bugün yine 15.30’da Valfsel A.Ş. önünde olacak. Ayrıca önümüzdeki günlerde, kazanımı duyuran bir eylem de gerçekleştirilecek.
 

  • YAZAR
  • Editor


19.5.2016

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Yürütme Sonuç Bildirgesi