Taciz davasının açılmasını sağlayan kadınlar: Mahkemeyi takip ederek mücadeleye devam edeceğiz
22.5.2016
Manisa Valfsel AŞ’de tacize uğrayan ve fabrika önünde tacize karşı nöbet tutan Zuhal Güneş'in direnişi sonuç verdi ve tacizci müdür hakkında kamu davası açıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bu kazanımı duyurmak için eylemdeydi.

Zuhal Güneş, tacizi şikayet ettiği için işten atılmasının ardından Manisa Organize Sanayi’de bulunan Valfsel A.Ş. önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte nöbet eylemlerine başlamıştı. Nöbet eylemleri sürerken, Zuhal Güneş’in şikayetini değerlendiren savcılık “yeterli delil olmadığını” iddia ederek taciz dosyasına takipsizlik kararı vermişti. Bunun üzerine Zuhal Güneş adliye önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte basın açıklaması yaparak takipsizlik kararına itiraz etmişti. Aynı zamanda fabrika önü eylemlerini de sürdürmüştü. Zuhal Güneş’in avukatlarına bugün ulaşan Manisa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararına göre, Mahkeme savcılığın takipsizlik kararını bozarak, dava açılmasına karar verdi.

 
Zuhal Güneş ile birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun fabrika önü eylemlerinde belirttikleri taciz davasının açılması ve Valfsel’e müfettiş atanması talepleri böylece kazanılmış oldu.  Kadınlar kazanımı duyuran bir eylem gerçekleştirdi.
 

Tacize karşı direnen Zuhal Güneş 

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmişti. Bu karara karşı biz de Manisa Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulunmuştuk. Hakimlik itirazımızı kabul etmiş ve kamu davası açılmasına karar verdi. Bu zafer hepimizin zaferi. Bana destek veren başta ailem, avukatlar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve diğer kadın örgütlerinin başarısı ve kamuoyu desteğinin sonucudur. Kadına karşı işlenen suçların yargılanmasını sağlamak için kadınların hak arama mücadelesine destek için, mücadelemiz devam edecektir. Doğrular er ya da geç ortaya çıkar. Bundan sonra mahkemeyi takip ederek mücademelize devam edeceğiz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav

Kadınlar öldürülmesin , şiddete maruz kalmasın istedik. Bu mücadelede kadınların ve çoukların yaşadığı sorunlar arttı. Zuhal kardeşimizle de bir süre önce yollarımız buluştu. Zuhal Güneş işyerinde tacizin karşısında susmayıp, üstünü örtmeyip mücadeleyi başlattı. Hergün fabrika önünde dayanışma içinde olan ve ses çıkaran tüm kadınların emeğine sağlık.
22.5.2016

Platform Galatasaray Meydanı'nda komisyonu tanımıyoruz diyerek raporunu yırttı