İzmir'de kadınlar Boşanmaları Önleme Komisyonunun raporunu yırttı
22.5.2016
İzmir’de kadınlar Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla bugün Kıbrıs Şehitleri caddesinde bir eylem yaparak boşanma komisyonu raporunu yırttı. Rapora tepkilerini yırtarak gösteren kadınlar raporu tanımadıklarını ve yasalaşmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Meclis Araştırma Komisyonu tarafından kurulan Boşanmaları Önleme Komisyonunun yayımladığı raporuna birçok ilde olduğu gibi İzmir’de de tepki vardı. Bu gün Kıbrıs Şehitleri caddesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla  yapılan eylemde, kadınlar raporun daha fazla cinsel şiddet ve kadın cinayeti demek olduğunu, bu raporun yasalaştırılmasına izin vermeyeceklerini haykırdı. 

 
6284 Sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Kırpılıyor.
 
6284 sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a göre  “gecikmesinde sakınca bulunan haller”de kolluk güçlerinin koruma tedbiri alabilirken,  kadınların itiraz ettiği rapor ise “gecikmesinde sakınca bulunan hal” lere  “En azından mesai saatleri içinde mülki amir ve hakimin görevli olması, mesai saatleri dışında ve resmi tatil günlerinde kolluk amirinin görevli olması” önkoşulu getiriliyor. Kadınlar  bunun koruma kararının daha zor çıkarılması ve kadının yasal olarak da şiddete karşı korumasızlaştığı anlamına geldiğini belirtiyor
 
Çocuklar  İstismarcılarla Evlendirilecek
 
Raporda çocuk istismarcısının istismarda bulunduğu çocukla 5 yıl boyunca “sorunsuz” ve “başarılı” bir evlilik sürdürmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanmasını sağlıyor. Eylemde kadınlar buna itiraz ettiklerini söyleyerek, “Raporunuzu Tanımıyoruz”, “Cinsel Şiddeti Durduracağız” sloganları atarak Cinsel şiddeti ve çocuk istismarının aklanmasına izin vermeyeceklerinin belirtti.
 
Kadınlar Raporu Yırttı : “Haklarımızdan Vazgeçmiyoruz, Komisyononuzu Tanımıyoruz.”
 
Eylemde söz alan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir İl Temsilcisi Sanem Deniz Kural : “Kadınlar boşanmak istediği için öldürülürken boşanma komisyonu diye bir komisyon nasıl kurarsınız demiştik. Şimdi bu komisyondan çıkan rapor, tepkilerimizde ne kadar haklı olduğumuzu göstermiştir. Bu raporun yasalaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Mücadeleyle aldığımız haklardan vazgeçmiyoruz. Komisyonunuzu tanımıyoruz.” Dedi
Daha sonra kadınlar Boşanmaları Önleme Komisyonun yayımladığı raporu yırtarak eylemlerini sonlandırdı. 
 22.5.2016

Platform Galatasaray Meydanı'nda komisyonu tanımıyoruz diyerek raporunu yırttı

23.5.2016

Yargıtay ,İzmir'de cinsel saldırı cezasını az bularak yerel mahkemenin kararını bozdu