Yargıtay ,İzmir'de cinsel saldırı cezasını az bularak yerel mahkemenin kararını bozdu
23.5.2016
Üniversite öğrencisi E.E. İzmir’de 6 yıl önce cinsel saldırıya uğradı. Yerel Mahkeme 5 yılın sonunda sanıklara 14’er yıl 2’şer ay hapis cezası verdi. Platformumuzun müdahilliğinde temyize giden davaya , Yargıtay cezası az bularak kararı bozdu.

 

Eğitim masraflarını karşılamak için Alsancak’ta çalışan üniversitesi öğrencisi 29 yaşındaki E.E., Hocazade Camisi karşısındaki otobüs duraklarında zaman zaman karşılaştığı İ.O.D. ile 21 Kasım 2010 tarihinde otobüs beklediği sırada, gidecekleri yere bırakma bahanesiyle önlerinde duran 2 kişinin kamyonetine bindi. Bu kişiler yola çıktıktan kısa süre sonra, gençlerden erkek olan İ.O.D.’yi tartaklayarak araçtan indirdi.

Araçtan inmeye çalışan E.E.’yi ise zorla kamyonette tutan 2 kişi, E.E.’yi dövüp cinsel saldırıda bulundu. İki saldırgan, yaşadıklarını polise anlatmaması için tehdit ederek E.E.’yi metro istasyonunda bıraktı. Yarı baygın halde vatandaşlarca bulunan E.E.’nin anlattıkları ve araca ait plaka bilgisinden yola çıkan polis ekipleri şüpheliler 36 yaşındaki Ali Y. ile 29 yaşındaki Gökhan M.’yi yakaladı. İki şüpheli, hastaneden cinsel saldırı bulgularının yer aldığı raporunun alınması ve işlemlerin tamamlanmasının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

14 YIL 2’ŞER AY CEZA

İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 yıl önce yapılan son duruşmada mahkeme heyeti, her iki sanığı ’Nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 9 yıl 2’şer ay, ’Cebir ve tehditle hürriyetini kısıtlama’ suçundan da 5’er yıl olmak üzere toplam 14’er yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti gerekçeli kararın sonra yazılacağı belirtilip, tutuklu kaldıkları süre ve temyiz aşamasının uzun sürebileceğini göz önüne alarak sanıkları tahliye etti.

DAVAYA MÜDAHİL OLAN PLATFORMUMUZ KARARI TEMYİZE GÖTÜRDÜ

Platformumuz davadan çıkan bu kararı, kadın kardeşimizin avukatı ile birlikte temyiz etti. Dört yıl sonra dosyayı ele alan Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi, suçun işleniş biçimi, meydana gelen tehlikenin ağırlığı ile sanıkların kasta dayalı kusurlarının yoğunluğunun da dikkate alınması gerektiği belirtildi; verilen cezayı az buldu. Mağdurenin ruh salığının bozulması nedeniyle, belirlenecek cezanın üst sınırının 20 yıl olduğuna dikkat çekildi. Yerel mahkemenin verdiği karar, oy çokluğu ile bozuldu.

Sanıklar, bozma kararının ardından yeniden yargılanacak. Sanıklardan Gökhan M.’nin başka suçtan cezaevinde hükümlü olduğu, Ali Y.’nin ise şuan yerinin belli olmadığı ve arandığı belirtildi.

 Platformumuza demeç veren E.E. kardeşimizin avukatı şunları söyledi :

AVUKAT CAN CANBEY :

“Yargıtay temyiz dilekçemizde aktarılan unsurları göz önünde bulundurarak kararı bozdu. Yerel mahkeme sanıklara alt sınırdan ceza vermişti; Yargıtay bunun üst sınıra çekilmesini belirtti. Sanıklar yardımlaştığı için , müvekkilimin ruh sağlığı bozulduğu için de cezanın ağırlaştırılması gerektiğini belirtti. 3 temel nedenden, kararı esastan bozdu.

Sanıklar halihazırda hürriyeti tahditten 5’er yıl ceza aldılar; mahkeme bu cezayı onadı. Sanıklardan Gökhan M.’nin cezasının infazı başladı. Fakat diğer sanık şu an için nerede olduğu bilinmiyor. Bu sanık zaten denetimli serbestlikten yararlanan bir kişi idi; halen aranıyor. “

DAVA TARİHİ BELLİ OLDU

Davanın Yargıtay kararı sonrası ilk duruşması 6 Haziran’da İzmir Bayraklı Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Yıllardır takip ettiğimiz davada, ilk mahkemede sanıklara alt sınırdan ceza ve iyi hal indirimi verilmişti.Bu kararı temyiz ettiğimizde Yargıtay’ın yeni kararıyla, kadın mücadelesinin gücünü bir kez daha gördük. İyi hal indirimi alan, salıverilmiş olan saldırganlar şuan tekrar yargılanacaklar.

Platformumuz, yeniden yargılama sürecinde de E.E. kardeşimizin yanında ve davanın takipçisi olacaktır.

 
23.5.2016

Öğretmeni tarafından cinsel şiddete uğrayan D.C'den mesaj: Yalnız değiliz, boyun eğmeyin