Öğretmeni tarafından cinsel şiddete uğrayan D.C'den mesaj: Yalnız değiliz, boyun eğmeyin
23.5.2016
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Manisa'da okuduğu lisede öğretmeni tarafından cinsel şiddete maruz kalan D.C. için basın açıklaması yaptı. İstismarcı öğretmenin aklanmaması için olayı takip edeceklerini söyleyen kadınlar, "D.C.'nin ve ailesinin sonuna kadar yanında olacağımızı duyurmak için burdayız." dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Manisa'da, öğretmeni tarafından cinsel şiddete uğrayan D.C için basın açıklaması yaptı. Manolya Meydanında yapılan açıklamada aynı zamanda Platform üyesi kadınlar boşanmaları araştırma komisyonunun raporunu tanımadıklarını dile getirerek raporu yırttı.

Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu üyesi Çisem Altaş "İlimizde geçen ay Demirci'de Eğitim Bir Sen üyesi Mehmet D. 3.sınıf öğrencisine cinsel istismarı doktor muayenesi sırasında rastlantısal olarak ortaya çıkmış ve öğretmen tutuklanmıştır. Mayıs ayı başında Saruhanlı'da bir başka rezalet gün yüzüne çıkmış, Türk Eğitim Sen temsilcisi Yakup K., 5 yıl içinde yaşları 7-8 arasında değişen toplam 20 kız ve erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanmış ve savcılıkça dosyada gizlilik kararı alınmıştır. Bugün ise Yunusemre ilçemize bağlı bir lisede Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Eğitim Bir Sen üyesi evli ve bir çocuk babası C. G. tarafından yaklaşık 5 yıl önce kendini dini kitaplar vererek yakınlaştığı ve cinsel şiddet uyguladığı D.C.'nin ve ailesinin sonuna kadar yanında olacağımızı duyurmak için burdayız." dedi.

"İstismarı önleyecek komisyon yoksa biz varız"

Bu ülkenin kadınların, gençlerin, çocukların iyiliği yararı için çalışan bir bakanlığının olmadığını söyleyen Altaş,"Tam tersine Boşanmaları Araştırma Komisyonu adı altında başta cinsel istismar mağduru çocukları, yaşadıkları travmanın etkisinden kurtarmaya çabalamak yerine faillerle evlendirmek gibi korkunç, kabul edilemez yasa taslağı olmak üzeremağdur kadınlara çocuklara yönelik akla ziyan yasal öneriler hazırlmakta meşgul bir komisyonu var. Biz de bu durumda onlar yoksa biz varız." diye belirtti.

D.C.'den "Boyun eğmeyin" mesajı

Açıklamadan sonra öğretmeni C. G. tarafından cinsel şiddete uğrayan D.C.'den gelen yazılı mesaj okundu. D.C. mesajında, "Yaşadığınız sürece umut vardır, yalnız değiliz, boyun eğmeyin" dedi.

Kadınlar komisyon raporunu tanımıyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa temsilcisi Semiha Hasgör ise, komisyonu ve raporu tanımadıklarını vurgulayarak "Biz kadınlar bedel ödeyerek haklar kazandık. bu topraklar üzerinde kadınlar yıllardır hakları için mücadele etti, etmeye devam ediyor. sanmasınlar ki haklarımızdan, kazanımlarımızdan vazgeçeriz. Bizi bu çürümüş zihniyetin raporuna mahkum etmeye çalışanlar bilmelidir ki kadın düşmanı hareketleri bizim haklı mücadelemiz karşısında etkisizdir" dedi. 

İstismarcı öğretmen tutuksuz yargılanıyor

D.C.'nin avukatı Özge Arslan da davanın açılabilmesi için delillerin toplandığını ve savcılık ile birlikte hareket edildiğini söyledi. Avukat Arslan, öğretmenin şu anda tutuksuz yargılandığını belirtti.
23.5.2016

Yargıtay ,İzmir'de cinsel saldırı cezasını az bularak yerel mahkemenin kararını bozdu