Zuhal Güneş için açılan cinsel şiddet davasının tarihi belli oldu
1.6.2016
Manisa Organize Sanayi’de bulunan Valfsel A.Ş. ‘de müdürünün tacizine uğrayan ve tacizi şikayet ettiği için işten çıkarılan Zuhal Güneş’in davası başlıyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte nöbet eylemlerine başlatan , Zuhal Güneş’in şikayetini değerlendiren savcılık “yeterli delil olmadığını” iddia ederek taciz dosyasına takipsizlik kararı vermişti. Bunun üzerine Zuhal Güneş adliye önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte basın açıklaması yaparak takipsizlik kararına itiraz etmişti. Aynı zamanda fabrika önü eylemlerini de sürdürmüştü.

Duruşma tarihi belli oldu

Manisa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararına göre, Mahkeme savcılığın takipsizlik kararını bozarak, dava açılmasına karar verdi. Bugün gönderilen iddianamede; ‘’Şüpheli Hüseyin Orhan'ın şikayetçi  Zühal  Güneş'e cinsel saldırıda bulunduğuna dair soyut iddia dışında somut, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından şüpheli hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş, bu karar karşı şikayetçi vekili tarafından yapılan itiraz üzerine Manisa 2.Sulh Ceza Hakimliğinin 16/05/2016 tarih 2016/ 980 D.İş sayılı kararı ile itirazın kabulüne ve kovuşturmaya yer olmadığı kararı kaldırılarak dava açılması gerektiğine karar verilmiştir.

Böylece şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği yukarıda sayılan deliller ve tüm soruşturma evrakı kapsamından anlaşılmakla , şüphelinin yargılamasının mahkemenizce yapılarak, eylemine uyan yukarıda yazılı sevk maddeleri gereğince cezalandırılmasına karar verilmesi,Kamu adına talep ve iddia olunur.’’ifadelerine yer verildi.  

Kadınların mücadelesi sonucu açılan cinsel şiddet davası  29 Eylül 2016 tarihinde Manisa Adliyesi’nde görülecek.
31.5.2016

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personel alımında ilginç sorular yöneltti