Elif Şimşek davası Diyarbakır Adliyesi'nde görüldü: Mahkeme araba kiralamayı ağır tahrik saydı
5.6.2016
Diyarbakır’da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun da takip ettiği, boşanmak istediği kocası Çağıl Şimşek tarafından 8 el ateş edilerek yaralanan Elif Şimşek’in karar duruşması bugün görüldü.

Duruşmada sanığın avukatı ağır tahrik indirimi gerekçesi olarak Elif Şimşek’in araba kiralamasını gösterirken, Elif Şimşek’in avukatı ise “Bu çok tehlikeli bir beyandır. Sanığın avukatının beyanına göre çalışan, ekonomik özgürlüğü olan ve araba kiralayan her kadının öldürülmesi veya şiddet görmesi normalleştirilmektedir” dedi.

Savcı ise verdiği mütaalada “Kasten adam öldürmekten” ceza isterken sanığın avukatı “Çağıl Şimşek istese öldürme fiilini gerçekleştirirdi. Ancak o öldürmeyi tercih etmedi” diyerek yine indirim talebinde bulundu. Mahkeme ise sanık avukatının beyanlarını esas alarak sanığa “Ağır tahrik indirimi” verdi. Sanık 11 yıl 3ay hapis cezasına çarptırıldı.

Elif Şimşek’in avukatı Zeynep Şükran Aysan ise “Müvekkilimin uğradığı bu şiddetin tek sebebi boşanmak istemesidir. Ülkemizde yaygın bir şekilde boşanmak isteyen kadınlar şiddet görmekte ve öldürülmektedir. Sanık burada bir eylem uygulamış ise neticesi de o eylemin karşılığı olmalıdır. Biz bu dosyayı temyize götüreceğiz” dedi.