Kadın Düşmanlarından Hesap Soracağız
7.6.2016
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Anneliği reddeden kadın yarımdır" sözleri üzerine İstanbul ve Ankara'da eylemdeydik.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Anneliği reddeden kadın yarımdır" sözleri üzerine İstanbul Galatasaray Meydanı'nda eylemdeydik. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun çağrısıyla bu akşam 19.30’da Beyoğlu’ndaki Galatasaray Lisesi önünde toplanan kadınlar,  “Bedeller karşılığı kazandığımız haklarımız bizimdir. Saldırılar karşısında susacağımızı sanıyorlarsa, hepsi çok yanılıyor” dedi.
 
Kadınların haklarını Ortaçağ karanlığına karşı verilen ve yüzyıllar süren mücadeleler sonucu kazandığını söyleyen Platform Genel Temsilcimiz  Gülsüm Kav, tüm hakların anayasal ve uluslararası anlaşmalarla güvence altında olduğunu belirtti. Gülsüm Kav: "Bugün burada epeyce bir kadın kuvvetiyle beraberiz. Ama aynı zamanda buraya gelemeyen, sesleriyle bizi desteklediğini bildiğimiz toplumun her kesiminden kadın var. Burada birbirinden farklı kadınlarla beraberiz. Aynı zamanda bugün bize, haklarımıza saldıran hükümete oy vermiş başörtülü kadın kardeşlerimiz de bütün bu gidişattan sorunlar yaşayacaktır. Yeri geldiğinde canımız ortaya koyarak aldığımız haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Devletin en yüksek kademesi de olsa, Cumhurbaşkanı’nın da, diğer yönetenlerin de görev alanları dışındaki eylem ve davranışlarından cezai ve hukuki sorumlulukları vardır. Hiçbir yurttaşa, hiçbir cinsiyete, hiçbir cinsel yönelime hakaret edilemez. Bu suçtur” dedi.
 


CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gülay Yedekçi de eyleme destek verdi. 
 
 
Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun: "Mücadele ederek aldığımız haklarımızdan vazgeçmeyiz. Meclisi boşaltmayız. Bu iktidara karşı hepimiz omuz omuza olmalyız. Toplumun yarısı biziz" şeklinde konuştu.
 
 
 
Eyleme katılan Özgecan Aslan'ın kuzeni Karanfil Aslan: "Biz her zaman buradayız, burada olacağız" şeklinde konuştu.
 
 
 
Kadınlar Ankara'da da "Kadın Düşmanlarından Hesap Soracağız" dedi
 
 
 
Kadınlar Eskişehir'de ise açtıkları pankart ile Erdoğan'a cevap verdiler
 

 
6.6.2016

Cumhurbaşkanı'nın doğum kontrolü ve annelik açıklamalarına cevabımızdır

9.6.2016

Tekirdağ'da cinsel istismara uğrayan üniversite öğrencisi N.T. kardeşimizin yanındayız