Tekirdağ'da cinsel istismara uğrayan üniversite öğrencisi N.T. kardeşimizin yanındayız
9.6.2016
Şuan üniversite öğrencisi olan N.T. , yıllardır süren cinsel istismar, tehdit ve cinsel şiddete karşı platformumuzla birlikte savaşıyor.

Tekirdağ'dan platformumuza başvuran N.T. yıllardır maruz kaldığı cinsel istismar ve şiddeti anlattı :  

Şuan 21 yaşında olan N.T, aile dostu Fatih Öztürk tarafından cinsel istismara uğradı. Kendisinden 20 yaş büyük istismarcı, N.T.’yi,  ailesine ve kendisine zarar vermekle tehdit ederek istismarı yıllarca sürdürdü. Olayı kimseye söylememesi için baskı ve şiddet gören N.T., istismarı sonucu intihara kalkıştı. 

Liseyi bitirip üniversiteyi kazandığında ailesiyle yaşadığı şehirden Bursa’dan, ayrılıp Tekirdağ’a gideceği için istismarın sona ereceğini düşünen N.T. , burada da istismarcıdan kurtulamadı. Üniversitede de kendisini rahatsız eden Fatih Öztürk , N.T.’nin peşini bırakmadı. Kampüste, yurt önünde, kaldığı evde sürekli kendisini ve arkadaşlarını tehdit etmeye devam etti.

Üniversitede de sona ermeyen cinsel şiddet karşısında N.T. yıllardır yaşadığı olayları ailesine anlattı ve hukuki süreç başladı. Ailesiyle yaşadığı şehir olan Bursa’da savcılığa başvuran N.T. Tekirdağ’a yönlendirildi.Tekirdağ’da suç duyurunda bulunan N.T. öncelikle, Fatih Öztürk hakkında “uzaklaştırma kararı” aldırdı.

Bunun üzerine Öztürk, üniversitenin sosyal medya hesaplarında N.T.’nin resimlerini paylaştı, ailesine ve arkadaşlarına tehditler yağdırmaya devam etti. Karardan 1 hafta sonra üniversiteye gelip kendisini tehdit etti, polis aracılığıyla uzaklaştırıldı. Tekirdağ’da N.T.’yi araçla takip edip tehditlere devam etti. Tekirdağ’da ,uzaklaştırma kararına rağmen polisler Fatih Öztürk’ün kimliğini bile sormayınca, N.T. ve avukatı duruma itiraz etti. Bunun üstüne N.T’nin avukatı Tekirdağ karakolunda darp edildi. Bununla ilgili de ayrı bir dava halen sürüyor.

Ailesine “N.T. beni durdursun, beni mahkeme durduramaz ; yoksa her şey için çok geç olacak” diyerek mesajlar gelen N.T. ,defalarca savcılığa karakola baş vurdu fakat zanlı tutuklanmadı.  Şuan tehditlere rağmen hayatına devam etmeye çalışan N.T. , korkudan dışarı çıkamıyor. 2 çocuk sahibi, boşanmış eski bir polis olduğu belirtilen zanlı ise tehditlere devam ediyor.

İstismara uğrayan N.T. platformumuza konuştu:

“Yıllarca bu şahıs tarafından tehditle, şiddetle istismara maruz kaldım. Şuan hukuki süreç başladı fakat hala korkuyorum ; çünkü bu kişi dışarıda. Sürekli tehdit ediyor ne yapacağını bilmiyorum. Evden çıkamıyorum. Bu süreçte Tekirdağ Çarşı karakolunda , hiç yardım görmedim; avukatım darp edildi. Bursa’da karakolda polisler bana iyi davranınca şaşırdım. Kadını koruyan yasa yok. Belki teoride iyi fakat bu pratiğe dökülmüyor. Bunca tehdide karşın, ben hala sadece Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun desteğiyle savaşıyorum. Koruma kararı varken bile o şahıs gelip beni tehdit etti, takip etti. Sonuçta hiçbir şey yapılmadı. “

N.T.'nin avukatı İpek Yelken Altıntaş :

Dava sürecini 3  farklı başlıkta özetleyebiliriz. Bahsedilen şahısla ilgili : 

1-Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'na hakaret, tehdit, özel yaşamın gizliliğini ihlal, kişinin huzur ve sükununu bozma, iftira suçlamalarından şikayet dilekçesi verildi. Halen Savcılıkta soruşturma devam ediyor

2-Tekirdağ Aile Mahkemesinde N.T., söz konusu şahısla ilgili 6284 sayılı kanun uyarınca 6 ay uzaklaştırma ve önleyici tedbir kararları verildi

3-Bu tedbir kararlarına uymadığı için , Aile Mahkemesine şikayet edildi , şikayet üzerine Aile Mahkemesi 6284 sayılı yasaya aykırılıktan söz konusu şahıs için 3 gün zorlama hapsi cezası kararı verilmiştir.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Tekirdağ Temsilcimiz Mine Engin Tekay :

 

Bu zorlu süreçte, platformumuz N.T. kardeşimizin yanında. Yıllarca istismara uğrayan N.T. kardeşimiz artık yalnız değil. Davanın hukuki sürecinde de gönüllü avukatlarımızla kardeşimizin yanındayız.

N.T. gibi cinsel istismara, şiddete uğrayan hiçbir kardeşimiz yalnız yürümeyecek!