16 Haziran günü 5 farklı dava 4 farklı ilde adliyelerde kadın ve çocukların yanındaydık
17.6.2016
Cinsel taciz, istismar, şiddet, kadın cinayeti , mobbing gibi her türlü hak ihlali davalarında, kadın ve çocukların yanında platformumuz var ; hiçbir kadın ve çocuk yalnız yürümeyecek!

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak 16 Haziran 2016 tarihinde farklı şehirlerde farklı davalar için adliyelerdeydik. Üyelerimiz, temsilcilerimiz , avukatlarımız ve yaşam hakkını savunan kadın kardeşlerimizle birlikte, kadın cinayetinden, enseste, çocuk istismarına takip ettiğimiz davaların gelişmeleri şu şekilde :

1)    Eskişehir’de N.T - ensest : Babası tarafından cinsel istismara uğrayan 16 yaşındaki N.K'nın davası görüldü. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada istismar uygulayan babanın tüm talepleri reddedildi. Platformumuzun da müdahil olarak takip ettiği dava 4 Ağustos 2016'ya ertelendi.

2)    Manisa’da cinsel istismar: Tutuksuz yargılanan 21 yaşındaki Doğukan Altun'un komşusunun 11 yaşındaki çocuğuna cinsel istismarı ve cinsel taciz davasının karar duruşması için Turgutlu Adliyesi'ndeydik .Sanık cinsel istismarı suçu ile 8 yıl, istismarın birden fazla gerçekleşmesi sebebiyle 1/4 arttırılarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.Sanığa 1/6 oranında takdir indirimi uygulanarak cezası 8 yıl 4 aya indirildi.Mahkeme kaçma şüphesi olmadığından tutuklanmasının gerekli olmadığına karar verdi.

3)    İstanbul Bakırköy’de Nurcan Aslan : Halkalı Atakent Mahallesi'nde bir kafeteryada Abdullah Melih Barış tarafından öldürülen Nurcan Aslan için Bakırköy’deydik. 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık, can güvenliği sağlanamaz gerekçesi ile  davaya SEGBİS sistemiyle katıldı.  Bir dahaki dava 4 Ekim günü, 13:30’da görülecek. Ailenin itirazına rağmen sanık, bir dahaki davaya da SEGBİS sistemiyle katılacak.

4)    İstanbul Silivri’de cinsel istismar  : İstanbul’a yakın bir ilçenin zengin ve nüfuzlu isimlerinden 73 yaşında bir adamın, bundan beş yıl önce 11 yaşında bir kız çocuğunu bir yıl boyunca istismar iddiasıyla yargılandığı dava için Silivri’deydik.Sanık nüfuzlu bir kişi olduğu için kendisine iftira atıldığını belirtti. Adli Tıp raporunda ise ‘nin çocuğunun yaşanan bu olaylar nedeniyle psikolojisinin bozulduğu belirtildi. Savcının sanık hakkındaki tutuklanma talebi reddedilerek kararla birlikte değerlendirilmesine karar verildi. Duruşma 30 Eylül tarihine ertelendi.

5)    Antalya’da Deniz Aktaş : Erkek arkadaşı Lokman Barış Çelik tarafından şiddet gören ve  kapıda polisler varken tabanca ile öldürülen Deniz Aktaş’ın davası için Antalya’daydık. Davada , Adli Tıp’tan sanık için akıl sağlığı yerindedir raporu geldi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilerek duruşma 28 Temmuz tarihine ertelendi.

 

Cinsel taciz, istismar, şiddet, kadın cinayeti , mobbing gibi her türlü hak ihlalinde, kadın ve çocukların yanında platformumuz var ; hiçbir kadın ve çocuk yalnız yürümeyecek!

 
18.6.2016

Diyarbakır'da polis tarafından korunmayan kardeşimiz yalnız değildir