Diyarbakır'da polis tarafından korunmayan kardeşimiz yalnız değildir
18.6.2016
17 yaşında evlendirildiği Y.B. tarafından şiddete maruz bırakılan A. tüm başvurularına rağmen korunmuyor. Y., kendisinden ayrılan A.'nın 8 çocuğuyla birlikte yaşadığı evine giderek tehditlerde bulunuyor.

Diyarbakır'da yaşayan ve güvenliği için ismi A., olarak kodlanan kadın evlendirildiği kişi tarafından yıllardır tehdit ve şiddete maruz bırakılıyor. 8 çocuğu olan A., Y.'nin kendisine evlendirildiği günden bu yana şiddet uyguladığını anlatarak, başvurduğu tüm kurumlardan da sonuç alamadığını söylüyor. 

'Zorla evlendirildim gidecek yerim de yoktu'
 
A., 17 yaşında evlendirilmiş. 8 çocuğu olan A., "Erkek şiddetini ilk 17 yaşında tanıdım. Kocam evlendiğim günden bu yana sürekli bana hakaretlerde bulunup bana şiddet uyguluyordu. Zorla evlendirildiğim için evdeki dayaktan da kaçamıyordum, çünkü kaçsam gidecek başka yerim yoktu. Bana istediği şekilde davrandı, bıçakla, tornavidayla eline geçen her şeyle benim üzerime yürüyordu. 17 yaşından bu yaşıma kadar sürekli hakaret ve şiddete maruz kaldım. Benden sonra da çocuklarıma böyle saldırmaya başladı, onları hep korkutuyordu. Onlara da bıçakla saldırıyordu" diye anlatıyor. 
 
Ne ailesi ne akrabası ne de onu korumakla yükümlü olan resmi kurumların herhangi bir şey yapmadığına dikkat çeken A., "En sonunda canıma tak etti dediğimde bana yine saldırdı. Bıçakla kolumu kesti. Polisleri aradım, eve geldiklerinde kocamı değil beni evden çıkardılar ve onun hakkında herhangi bir işlemde bulunmadılar. Daha sonra beni çocuklarımla birlikte Valiliğe bağlı olan bir tane kadın sığınmaevine verdiler. Orada birkaç gün kaldım, bana orada kalmam için çocuklarımı yetiştirme yurtlarına vermem gerektiğini söylediler. Ben de ayrıldım şimdi de çocuklarımla birlikte kendimize yeni bir ev aldık" diyor. 
 
'Kızım babasını her gördüğünde 'bizi öldürecek' diyor'
 
Y.'nin hala kendisini tehdit ettiğini her akşam kapısına dayanarak taciz ettiğini ifade eden A., "Polisleri arayıp şikayet ettiğimizde de bize söyledikleri tek şey 'Onu eve almayın' oluyor. Onu mahkemeye tam 3 defa verdim. Bir tanesinden bile bir sonuç çıkmadı. Bize ettikleri tehditler yüzünden çocuklarımı ne okula gönderebiliyorum ne de dışarı çıkarabiliyorum yalnız. Artık kimse bir şey yapmaz ve böyle devam ederse bizi öldürür. Niye böyle yaptığını çocuklarım sürekli sorup duruyor, ben de 'bilmiyorum' diyorum onlara. Gece kapıya dayandığında kızımın kulaklarını kapatıp ona sıkıca sarılıyorum. Daha sonra o da kızım bana 'Anne bizi öldürecek' diyor. Hem polisler hem de çevremdekiler bu olanlara gözünü kapatıyor. Suçumuz günahımız ne? Eğer polis ya da başka biri bunlara engel olmazsa yakın bir zamanda bu adam hem beni hem de çocuklarımı öldürür. Böyle devam ederse ya çocuklarıma bir şey yapmasın diye ben onu öldüreceğim ya da o bizi öldürecek" diye aktarıyor. 


Kaynak: JINHA17.6.2016

16 Haziran günü 5 farklı dava 4 farklı ilde adliyelerde kadın ve çocukların yanındaydık