Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde cinsel şiddet
18.6.2016
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi N.D., evinde kaldığı tez hocası Doç. Dr. M.D.’nin cinsel saldırısına uğradığını söyleyerek suç duyurusunda bulundu.

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayarak aynı bölümde yüksek lisansa başlayan N.D., 12 Haziran’da tez çalışması için Bolu’ya gitti ve geceyi, daha önce de kaldığı tez hocası M.D.’nin evinde geçirdi.

 
Sabah 08.00’e kadar çalışan N.D., evin salonunda uyudu. Bu sırada Doç. M.D.’nin eşi, çocuklarını okula götürmek üzere evden çıktı. Eşi ve çocuğunun ayrılmasından sonra Doç. M.D., saat 09.00’da N.D.’yi uyandırdı.
 
İddiaya göre N.D., giyinmek için çocuk odasına geçti ancak bir süre sonra Doç. M.D., N.D.’nin bulunduğu odaya girdi
 
N.D.’nin şikayet dilekçesinde olay şöyle anlatıldı:
 
“Yanlışlıkla girdiğini sandım. ‘Hocam giyiniyorum’ dedim. ‘Bir şey olmaz, biraz seyredeyim, sen devam et’ dedi. Üçüncü uyarımda çıktı. Giyindim ve kapıyı açtım. Birden kendisini karşımda gördüm. Bana‘Konuşalım’ dedi. ‘Hocam sizi dinliyorum’ dedim. Beni direkt kendi yatak odalarına çekti. Kolumdan tuttu, yatağa fırlattı, üzerime çıktı. Kendisi 130 kilogram civarında bir adam. Şok geçirdim. ‘Hocam ne yapıyorsunuz, yapmayın’ dedim. ‘Merak etme, canını yakmayacağım, sakin ol’ dedi. Daha sonra üzerime çullandı. Ayağımla tekme atarak, onu ittirdim. ‘Bağırırım’ dedim. Afalladı. Odadan çıktım. Titremeye başladım.”
 
Daha sonra evden çıkan genç kadın, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundu. Başvuru üzerine savcılık soruşturma başlattı.
 23.6.2016

Kadın Emeği Komitesi, Kadınları Emeğine Sahip Çıkmaya Çağırıyor