Zeynep Silku'nun katiline 25 yıl verildi
28.3.2013
Sevgilisini boğarak öldüren kişinin cezası Yargıtay'da onandı.
4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 26 yaşındaki Zeynep Silku'yu boğarak öldürdüğü için 2 sene evvel 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Y.B.O.'nun cezası avukatı tarafından temyize götürüldü. Mahalli mahkemenin verdiği önce müebbet, ardından iyi halden dolayı 25 yıl hapis cezasını inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi cezayı onadı.
 
 
Bir bankada çalışan Zeynep Silku, sevgilisi Y.B.O.'nun (29) merkez Osmangazi ilçesi Çırpan Mahallesi’ndeki evinde, 2009 yılı Nisan ayında boğularak öldürülmüş halde bulunmuştu. Silku’yu öldürdüğü şüphesiyle aranan sevgilisi Y.B.O. ablasıyla cep telefonuyla konuşurken yakalanmıştı. Gözaltına alındıktan sonra sevk edildiği mahkemeye tutuklanan Y.B.O, polise verdiği ilk ifadesinde, "Zeynep ile evlenmeyi düşünüyorduk. Hatta söz yüzüğümüzü dahi takmıştık. Anlaşmazlık yüzünden ayrılmaya karar verdik. O gün son kez birlikte olmak için yalnız kaldığım evime gittik. Gece burada kaldık. Sabah kalktığında Zeynep’ten o gün işe gitmemesini birlikte olmamızı istedim. Kabul etmedi. Israr edince bağırmaya başladı. Komşuların duymaması için ağzını kapatmak istedim, ama öldü. Korkudan cesedi bırakıp kaçtım. O benim aşkımdı. Kendisini öldürmeyi hiç düşünmedim" diyerek kendini savunmuştu.
 
 
Duruşmalarda sürekli susan ve hiç ifade vermeyen Y.B.O, 25 yıl hapis cezası verildiğinde bile sessizliğini korumuştu.
 
 
Kadın katillerine ağır ceza verilmeli
 
Zeynep Silku'nun katili önce müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı fakat sanığın cezası, sabıkasız oluşu ve duruşmalardaki iyi hali nedeniyle 25 yıla indirildi. Kadın katillerine verilen her indirim yeni kadın cinayetlerine sebep oluyor. Kadın katillerine caydırıcı cezalar verilerek, kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi gerekirken indirimlerle katiller ödüllendiriliyor.
 
Kadın kardeşlerimizin katillerinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması için mücadele etmeye devam edeceğiz.

  • YAZAR
  • Editor