Türkiye'nin 30'u aşkın ilinde eylemdeyiz
2.10.2016
30'u aşkın ilde, haklarımızdan ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğimizi, kadınlar için hayati olan laiklik için direneceğimizi söylemek için bir aradayız! Bizlere reva görülen cinayet, darp ve cinsel şiddet karşısında kadınlar olarak sonuna kadar özgürlüğümüzü savunacağız. Bütün kadınlarla bütün kadınlar için direneceğiz!

Türkiye'nin 30'u aşkın ilinde laiklik için bir aradayız. Biz kadınlar biliyoruz ki laiklik bizim için hayatidir. Şort bahanesiyle atılan tekme, beyaz elbise bahanesiyle yapılan darp, telefon şifresi yüzünden reva görülen ölüm aslında tüm kadınlara yapılmıştır. 

Laikliğe ve özgürlüğe karşı yapılmıştır. Bizler bu çağdışı siyasete teslim olmayacağız! Kadınlar için hayati olan laikliği savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz!

 

 

 

İSTANBUL 

 

Öldürülen Muhterem Göçmen'inin ablası Çiğdem Evcil

"Burası Cumhurbaşkanı'nın "öfkeli kalabalık" dediği IŞİD Cumhuriyeti değil! Laik bir ülke!"

 

Öldürülen Deniz Aktaş'ın annesi Figen Yetişkin

Sadece öldürülen bir kadının annesi olarak değil, bir kadın olarak buradayım. Bizim canımız yandı, başkalarının yanmasın.

 

Platform İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim

"Anne olup olmayacağımıza, neyi giyip giymeyeceğimize ancak biz karar veririz. Buradan Başbakana sesleniyoruz: Kıyafetimize mırıldanamazsın!"

 

İstanbul Defterdarlığı'nda mobinge uğrayan Sevil Çoban

"Mücadele ile iş yerime geri döndüm. Mücadele arttıkça sesimiz daha çok çıkacak."

 

24. Dönem CHP Milletvekili Melda Onur

"Eski bir milletvekili olarak soru önergesi veriyorum: Mırıldanırsın derken çözüm önerisi mi sundun, yoksa insiyaki mi söyledin?"

 

Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav

OHAL bahanesi ile yürüyüşün güvenli olmadığı söylendi. Kadınlar zaten her zaman OHAL koşullarında yaşıyor!

Beyoğlu Emniyeti yürüyüşümüzü engelleyeceğini söyledi, ama biz burada, kendi istediğimiz yerde eylemimizi yapıyoruz. Kadınları değil, kadına tekme atanları engelleyin, bir kere de iyi insan olmayı deneyin. 
Kadın düşmanları şunu bilsin ki; kendi kızları, eşleri, anneleri bizim mücadelemiz sayesinde güvende! 
Bugün 14 ilde eylemdeydik. Mücadeleyi büyütüyoruz. Kadınları, kadın düşmanlarına ezdirmeyeceğiz.

 

ANKARA

Platform Ankara'da Sakarya Caddesi'nde bir araya geldi. Basın açıklamasını okuyan Platform üyesi Berfin Yazıcı, “Değil mırıldanmak bizlerin kendi hayatımıza dair verdiğimiz kararlar ve modern haklarımız için ağzınızı dahi açamazsınız. Bizler başta yaşam hakkımız olamak üzere tüm haklarımızı savunmaya bu meydanlardan devam edeceğiz. 

 

İZMİR

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi ÖSYM binası önünde gerçekleştirilen eylemde Basın açıklamasını okuyan Platformu üyesi Işık Barç, "Laiklik bizler için tıpkı IŞİD’den kurtulunca çarşaflarını yırtan kadınların renkli elbiseleri gibidir ve daha fazlasıdır. Laiklik yoksa ne boşanma hakkımızda, ne eğitim hakkımızda, ne de cinsel yönelimlerimize dair özgürce karar veremeyiz” dedi.

Eylemde öldürülen kardeşimiz Pınar Ünlüer'in babası Zeki Ünlüer de bizimleydi.

 

MANİSA

 

 ESKİŞEHİR

 

BURSA

 

TEKİRDAĞ

ADANA

 

KOCAELİ

 

 BALIKESİR

 

ÇANAKKALE