Platformun 1 Mayıs hazırlıkları başladı
16.4.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun, Taksim İktisatlılar Evi'nde kadınlarla bir araya gelerek yaptığı toplantı bugün 19:00'da gerçekleşti. Toplantıda, 1 Mayıs öncesinde yapılacak çalışmalar planlandı.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 1 Mayıs'a dair neler yapmaları gerektiğini konuştu. İlk defa 1 Mayıs'a çıkacak olan Platform, 1 Mayıs yürüyüşünün hazırlıklarını hızlandırdı. Toplantıya katılan kadınların fikir ve önerileri dinlenirken kolektif bir iş birliğiyle ortaya çıkan yeni düşüncelerin planlaması yapıldı.

 

Platformun ilk 1 Mayıs'ı
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 1 Mayıs'ta ilk kez kortej oluşturacak.  Evrensel olarak kabul gören ve hak arama günü olan 1 Mayıs'ta kadınlar, yaşam hakkı için alanlarda olacaklar. 1 Mayıs'a "Kadın kardeşlerimiz öldürülmesin diye devlet göreve" pankartıyla çıkacak olan Platform, kadınların yaşam hakkı mücadelesini 1 Mayıs'la birleştirerek güçlü bir şekilde duyuracak.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, kadın cinayetlerini önleme ve durdurma mücadelesinde kadınların korunmasının önemini vurgularken, 1 Mayıs'ta kadınların seslerini yaşam hakkı mücadeleleriyle duyuracaklarını belirtti.
 
 
Kadınların 1 Mayıs'ı için duyuru hazırlıkları
 
Platform 1 Mayıs'a hazırlanırken en geniş kadın kitlesine ulaşabilmak için birçok propaganda aracını kullanacak. İşe stantlarla başlayacak olan Platform, 21 Nisan Pazar günü 15:00'da Taksim'de stant açma kararı aldı.
Duvarları afişleriyle dolduracak olan Platform, "Kadın kardeşlerimiz öldürülmesin diye devlet göreve" sloganıyla 1 Mayıs'a katılacak.
 
Sosyal medyanın öneminin arttığı günümüzde, yapılan işleri geniş kitlelere duyurmak için etkin bir araç olan sosyal paylaşım ağları Platformun kadınlara 1 Mayıs çağrısı yaptığı alanlar arasında olacak.
Toplantıya katılan kadınlar yeni fikirler üretip öneriler sunarken yürüyüşün duyurulması ve platformun tanıtılması için kurulan propaganda ekibinin içinde yer aldılar.
 

Platform için mali gündem
 
Toplantıda "kazanç" gündemi olarak platformun giderlerinin karşılanmasının nasıl yapıldığı anlatıldı. Platform ya aldığı bağış ve aidatlarla yol, dava, sms, materyal gibi masraflarını karşılıyor ya da ücretsiz olarak platform için birşeyler yapacak kurumlar buluyor. Bu bağlamda çevreden alınan bağışlar büyük önem taşıyor.
 
 
Toplantıya katılan kadınlar, kadın cinayetlerinin durdurulması için yürütülen mücadelenin önemine dikkat çekerken bu mücadelenin öneminin anlatılması ve duyurulması için de yürütülecek olan çalışmaların öznesi konumunda oldular.