Yargıtay Başkanı: Kadına şiddete sıfır tolerans
19.4.2013
Yargıtay Başkanı Ali Alkan, kadına yönelik her türlü şiddete sıfır tolerans gösterdiklerini belirterek, "Ancak bu sorun yargının tek başına çözeceği bir sorun değildir" dedi.

 6. Türk ve Alman Yargıtayları Buluşması, "Çocuk ve Hukuk,Türkiye'de Kadın Cinayetlerine Bakış, Kadına ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddete Karşı Hukuki Yaptırımlar" konulu konferans ile başladı.

 
Alkan: Sorun yargının tek başına çözeceği bir sorun değildir
Konferansta ilk sözü alan Yargıtay Başkanı Ali Alkan, "Bugünkü konferansımızda, ceza ve hukuk alanında kadın hakları alanında Türk ve Alman hukuk sistemlerindeki düzenlemeler ile yargı uygulamalarının değerlendirilmesi amaç edinilmiştir. Aile olgusu tarihten günümüze kadar öneminden hiçbir şey kaybetmemiştir. Ancak geçen zaman içinde toplum hayatındaki bazı değerlerin erozyona uğraması sebebiyle aile içi şiddet, üzücü bir vakıa olarak karşımızda durmaktadır. Aile içindeki kadına yönelik şiddet; özellikle fiziksel, duygusal, ekonomik ve cinsel alanda kendini göstermektedir. Kadına yönelik şiddet, aile içinde mutlaka diğer bireylere, özellikle çocuklara olumsuz olarak yansıyacak ve çocuklarımız bunu geleceğimize de taşıyacaklardır. Şiddet ve kaba kuvvet acizliğin ve zalimliğin bir yansımasıdır. Kadına karşı şiddet sadece kadınların değil tüm toplumun sorunudur. Sorunun çözümünde kişisel ve kurumsal olarak hepimizin üzerine düşen görevler vardır. Kadın ile ilgili sorunlarda yargıya ilişkin olanları en kısa zamanda çözmeyi hedefledik. Yargı sorunun çözümünde her türlü katkıyı yasal çerçeve içinde vermektedir; vermeye de devam edecektir. Kadına yönelik her türlü şiddete sıfır tolerans göstermekteyiz. Ancak bu sorun yargının tek başına çözeceği bir sorun değildir. Şiddetin sonlandırılması ya da azaltılması, kadının sorunlarının çözülmesi, insani değerlerin, bireyler arasında geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile mümkün olabilir. Stuart Mill; 'bir uygarlığın seviyesini ölçmek isterseniz derhal kadının hayat şartlarına bakınız' demiştir" ifadelerini kullandı.