Kadıköy'de kadın katillerine ağır ceza istediler
20.4.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu "Kadın kardeşlerimiz öldürülmesin" diyerek iki haftada bir yaptığı eylemi bugün Kadıköy Akmar pasajından yürüyüşe geçerek gerçekleştirdi.

 İstanbul Kadıköy’de 19 Nisan 2013 Cuma günü saat 19:30’da Kadıköy Akmar pasajının önünde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, öldürülen kadınların aileleri ile birlikte adalet istediklerini, adalet yerine getirilinceye kadar da mücadalelerine devam edeceklerini belirtti. Eyleme kadın cinayeti sonucu öldürülen Mehtap Bülbül’ün ailesi de katıldı. Çevrede toplananlar da eyleme katılarak destek verdi.

 

 

Devleti göreve çağırdılar

 

Platform adına basın açıklamasını okuyan Ezgi Üçkardeşler; “Kadınlar öldürülmeyebilir. Bugüne kadar kaybettiğimiz kadın kardeşlerimizin artık sayısının artmamasını istiyoruz. Bizler sokakta, adliye önlerinde, mecliste ve kadınların öldürüldüğü her ilde tüm gücümüzü ortaya koyarak mücadele ediyoruz. Öyleyse bu ülkenin Cumhurbaşkanı da, Başbakanı da bu konuda adını koyarak açıklama yapmalı ve en az bizim kadar kadın cinayetlerini durdurmaya çalışmalıdır. Devletin tüm yetkili kurumlarına görevlerini yerine getirmeleri için çağrıda bulunuyoruz.” diyerek mücadelelerin bir kadının daha öldürülmeyeceği zamana kadar süreceğini belirtti.

 

Devlet koruması altındayken öldürülen Mehtap Bülbül’ün annesi Yeter Bülbül de devletten ağırlaştırılmış müebbet talep ettiğini söyledi.

 

 

Katillere en ağır ceza verilsin

 

“Adalet bizim, susmayacağız”, “Kadın cinayetlerini durduracağız”,  “Kadınlara koruma, katillere ağır ceza”, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Yaşam hakkımızı alacağız” sloganları eşliğinde devam eden yürüyüş sırasında Platform İstanbul temsilcisi Fikriye Yılmaz ise, tüm yetkilileri kadınların öldürülmemesi için göreve çağırdı. Kadın cinayeti davaları takip ettiklerini ve kadın katilleri en ağır cezaları alana dek peşini bırakmadıklarını belirten Yılmaz, kazanarak ilerlediklerini vurguladı. “Kadın kardeşlerimiz öldürülmesin diye siz de bize katılın” çağrısı yapan Yılmaz, kadın cinayetlerini durdurma mücadelesine herkesi davet etti.

 

 

Platform bütün kadınları 1 Mayıs'a çağırdı

 

''Herkesi kadınların yaşam hakkı mücadelesi için, kadın kardeşlerimiz öldürülmemesi için 1 Mayıs'ta Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu ile mücadeleye çağırıyoruz'' diyerek eylemi sonlandırdılar.