Kadın cinayetlerine karşı yasa tasarısı mecliste
7.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2010 yaz aylarında başlattığı sistematik mücadelesinde yeni bir kazanıma imza attı.

24.06.2011 I Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 25 Kasım 2010 günü Meclis’te AKP, BDP ve CHP milletvekilleriyle kadın cinayetlerine karşı yasal düzenleme talebiyle görüşmeler gerçekleştirmişti. Bu görüşmeler sırasında milletvekilleri Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun temsilcilerine yasa tasarısı hazırlama önerisinde bulunmuştu.Platform 25 Kasım’dan beridir sürdürdüğü çalışmalar sonucu yasa tasarısını hazırladı ve 1 Mart 2011 günü tasarıyı meclise sunmak üzere milletvekilleriyle görüşmeler yaptı. 2 Mart 2011 günü saat 11.00’da meclise sunulacak tasarısının önemi illerden eş zamanlı yapılan basın açıklamalarıyla dile getirilirken İstanbul’da saat 11.00’da Taksim Tramvay Durağı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kadın cinayetlerine karşı yürüttüğü mücadelenin yasa tasarısı hazırlayarak kararlılıkla devam ettiğini ve bu cinayetleri durdurana dek mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi.

 

Açıklamadan sonra görüşlerini aldığımız Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aylin Mert ise şunları söyledi: “Her gün en az beş kadının sevgilisi, babası, abisi tarafından öldürüldüğün bu erkek egemen düzende, biz kadınlar örgütlülüğümüzden aldığımız güçle mücadele etmeye devam ediyoruz. Münevver katledildiğinde, Ayşe Paşalı göz göre göre öldürüldüğünde, Arzu, Necla ve daha nice kardeşimiz devlet eliyle bu düzene kurban gittiğinde “Öfkeliyiz!” dedik, sokaklarda sesimizi birlikte yükselttik. Platformumuzun gösterdiği ısrar sonucunda bugün meclisin gündemine kadın cinayetlerini taşıdık, bu umut verici bir gelişme. Ancak biz devletin tüm kurumlarından bu cinayetlerin hesabını sorma gayretindeyiz. Bu kazanımlarla kadın dayanışmasını daha da yükseltecek, alanlarda, sokaklarda olmayı sürdüreceğiz”.