Platform İstanbul Barosu'nda panele katıldı
26.4.2013
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi'nin düzenlediği ''Kadın Cinayetleri'' konulu panele Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav konuşmacı olarak katıldı.

İstanbul Barosu Orhan Apaydın konferans salonunda 11:00’de (26.04.2013) başlayan panele Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav platformun mücadelesini ve kazanımlarını anlattı. Panele Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, KADER Genel Sekreteri Vildan Yirmibeşoğlu, ŞÖNİM Müdür Vekili Nermin Figen Özer, CNN Türk Muhabiri Göksel Göksu’da konuşmacı olarak katıldı.

 

Kadınlar hayatlarıyla ilgili karar almak istiyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav kadın cinayetlerinin temel sebebinin kadınların kendi hayatlarıyla ilgili karar almak istemelerinin erkek egemen toplum tarafından kabullenilememesi sonucunda gerçekleştiğini belirtti. Şiddetin en üst biçiminin ölüm olduğuna dikkat çeken Kav ölümler durursa diğer şiddet türlerinin de azalacağını söyledi.

 

Kadınların %70’i iş gücünün dışında

Kadınların %70 iş gücünün dışında olmasının kadınlar üzerinde büyük bir ekonomik şiddet olduğunu bunun erkekler tarafından fiziksel şiddete dönüştüğünü söyleyen Kav kadınların iş gücüne katılması gerektiğini söyledi. Gülsüm Kav konuşmasının devamında ‘‘ Kadın katillerine tahrik indirimi verilmemelidir. Platformumuz hukukçularıyla birlikte kadın cinayetleri teriminin yasalara girmesi için çalışmalar yapmaktadır. Bu cinayetlerin durmasında etkili olacaktır.’’ dedi.

 

Gülsüm Kav son 5 yıl içerisinde kadın cinayetleriyle ilgili istatistikleri dikkat çekti. Kadın cinayetlerinin %1400 arttığını belirten Kav Türkiye'de hergün 5 kadının öldüğünü söyledi.

 

Panelin sonunda katkı yapmak üzere söz alan Emekçi Hareket Partisi Genele Başkanı Sibel Uzun Platformun davalara müdahil olduğunu aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının da avukatlarıyla birlikte davalara katılmaları gerektiğine dikkat çekti. Bu konuda meclisten yasa çıkarılması gerektiğini vurgulayan Uzun a ŞÖNİM’e de görev düştüğünü belirtti. Sibel Uzun konuşmasının devamında görevlerini yapmadıkları taktirde Kolluk kuvvetlerine de cezai işlem uygulanmasının caydırıcı nitelik taşıdığını söyledi.