Kadın vekillerle yasa yasarısı görüşüldü
7.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerine karşı yürüttüğü mücadeleyi hukuki kazanım elde etme aşamasına getirmiş bulunuyor.

24.06.2011 I Ankara’da ve İstanbul’da yaptığı düzenli eylemlerle ve takip ettiği kadın cinayeti davaları ile sesini duyuran Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 25 Kasım’da mecliste yaptığı görüşmelerin ardından, eylemlerini sürdürmenin yanı sıra, kadın cinayetlerini durdurmak üzere bir yasa tasarısı hazırlama sürecine girmişti.

 

Kadın cinayetlerinin faili olan erkeklere verilen cezalarda, “haksız tahrik”, “pişmanlık”, “gelecek” ve “iyi hal” gibi gerekçelerle indirim uygulanmasına karşı cezaların caydırıcı olması, şiddete uğrayan kadınlar için gerekli tedbirlerin alınması gibi konulara ilişkin öneriler içeren yasa tasarısı hazırlıkları için kadınlar bugün meclisteydi.Geçtiğimiz hafta mecliste Sebahat Tuncel ve Canan Arıtman ile görüşmeler yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 25 Şubat'ta Fatma Şahin ve Nevin Gaye Erbatur ile görüştü. Sebahat Tuncel’in geçen haftaki görüşmede yasa tasarısını birlikte hazırlayarak meclise sunma önerisi getirdiğinin ifade edilmesi üzerine Fatma Şahin, kadın milletvekilleri olarak bu tasarı teklifinin birlikte sunulabileceğini ifade etti. Daha sonra görüşme yapılan Nevin Gaye Erbatur ise, 4320 Sayılı yasayla ilgili meclise sunduğu yasa teklifinin örneğini göstererek, bu konuda çalışmaları olduğunu ve platformla birlikte hazırlanacak yasa tasarısının meclise sunulması konusunda birlikte hareket edebileceğini belirtti. Kadın cinayetlerine karşı yürütülen mücadelede önemli olacak bu gelişmeler bir sonraki görüşmelerle son şeklini alacak.