Dilber Keskin davası ertelendi
30.4.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun da takipçisi olduğu Dilber Keskin davası bugün Konya Adliyesinde görüldü. Dava 28 Mayıs'a ertelendi.

20 Mayıs 2012 tarihinde eski kocası tarafından 11 yerinden bıçaklanarak öldürülen Dilber Keskin’in 5. duruşması bugün Konya Adliyesinde görüldü. Dava 28 Mayıs 2012 tarihine ertelendi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun da takipçisi olduğu dava’da platform ailelerle birlikte adliye önünde katillere ağırlaştırılmış müebbet cezası istedi.

Davaya Baro Kadın Hakları Komisyonu müdahale talebinde bulundu ama talep reddedildi. Aile ve Sosyal Haklar Politikalar Bakanlığı’ndan da bir avukatında katılımıyla gerçekleşen dava adli tıp raporunun gelmemesi ve dinlenecek bir tanığın daha olması üzerine ertelendi.

 

Koruma altındayken öldürüldü

Dilber Keskin 20 Mayıs 2012 tarihinde koruma tedbiri uygulanmaktayken eski kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

 

Adli Tıp raporu gelmedi

2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kasten adam öldürme suçundan tutuklu olan Mehmet Yılmaz’ın mahkeme heyetine akıl sağlığının yerinde olmağını iddia etmesi üzerine Adli Tıp Kurumundan sağlık raporu alınması istenmişti ama adli tıp kurumdan rapor gelmemesiyle dava ertelendi.

 

Dilber Keskin'in Babafı Fikret Keskin : "Adalet yerini bulsun." Adalet yerini bulsun artık bu dava daha fazla uzamasın. Katil ağırlaştırılmış müebbet cezayı alsın.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İl Sorumlusu Çiler Kayabaşı : Dilber kardeşimizin ölümünden bu güne bir yıl geçti. Davanın sonuna doğru gelirken katile ağır ceza verilmesi talebimizi yineliyoruz. Bakan Fatma Şahin'in kadına yönelik şiddetle ilgili dünyanın en iyi paketini yaptıklarını söylemesi tek başına hiçbir şey ifade etmiyor. Ancak tüm kadın katilleri ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırsa ve hayatta kalma mücadelesi veren kadın kardeşlerimiz korunursa bu paketin anlamı olacaktır.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Gökçesu Özgül : Dava 28 Mayıs'a ertelendi. Davanın seyri için adli tıptan rapor bekliyoruz. Konya Barosu'nun davaya müdahilliği reddedildi.

 

Konya Barosu Kadın Hakları Komisyonu'ndan Naile Seker : Baronun davaya dahil olma talebinin kabul edilmemesini doğru bulmuyorum. Bu suçtan zarar gören taraflar davaya dahil olabilirler, biz de Kadın Hakları Komisyonu olarak konuya dahil olduk.