Platform Londra'da panele katıldı
1.5.2013
CHP İngiltere Derneği tarafından, "Türkiye'de Kadın Olmak ve Kadına Şiddet" paneli düzenlendi. Panele, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da davet edilirken Platformun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav konuşmacı olarak panele katıldı.

CHP İngiltere Derneği tarafından düzenlenen panele, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, CHP İstanbul milletvekili Melda Onur ve Umut Vakfı’ndan Dr. Ayhan Akcan panele konuşmacı olarak katıldı.

Dün akşam gerçekleşen CHP İngiltere Derneği'nin Londra'da düzenlediği "Türkiye'de Kadın Olmak" paneline, Londra'da yaşayan Türkiye halkları büyük ilgi gösterdi.

Panelistlere yöneItilen çok sayıda soru ve katkıyla geç saatlere kadar süren oturumda, Melda Onur mecliste bir kadın vekil olarak yer almanın zorluklarından söz etti. Özellikle meclisin 24. döneminde hükümetin yürüttüğü kadın bedenine yönelik politikalara dikkat çekti.

Ardından söz alan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Platformun mücadelesini, özellikle1 Mayıs arefesinde yurtdışında dile getirmekten memnun olduklarını söyledi.
Platform, kadınların "yaşam hakkı" mücadelesini, 1 Mayıs alanında dile getirmeye hazırlanırken Taksim Meydanı'yla ilgili yasaklama getirilmesini kınadı.
 
Kısa film eşliğinde Platform tanıtımı yapılmasının ardından, kadınların mücadele ederek haklar kazandığına vurgu yaptı. Caydırıcı ceza sonucun alındığı davalardan, Başbakan'ın ve Yargıtay'ın açıklamalarından söz eden Gülsüm Kav, devlet yetkililerini Platformun önündeki davalar ve korunma mücadelesi veren kadınlar için göreve çağırdı. İktidar ve anamuhalefet partisine seslenen Gülsüm Kav, kadın cinayetlerini durdurmak için gerekenin yapılmasına dair çağrı yaptı.
 
Son olarak, kriminoloji üzerine çalışmalar yapan Psikiyatrist Doktor Ayhan Akcan Türkiye'de şiddeti yaratan nedenler üzerinde durdu.
 
Çok sayıda dinleyicinin geç saatlere kadar katıldığı panel soru-cevap kısmıyla sona erdi.