1 Mayıs'ın bilançosu
2.5.2013
1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak isteyen ve polis saldırısıyla karşı karşıya kalan bir çok insan yaralanarak hastahaneye kaldırıldı. Bunların arasında Kaldıraç Dergisi Yazıişleri Müdürü Zeynal Sabaz ve Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman da bulunuyor.

Beşiktaş'tan ve Şişli'den  Taksim'e yürümek için toplanan sendika, siyasi parti ve Demokratik kitle örgütlerine polis orantısız güç kullanmasının yanı sıra her yeri biber gazı attına boğdu.

 

 

 

DİSK Genel Merkezi'ne biber gazı

 

Polisin DİSK Genel Merkezi'ne attığı biber gazından etkilenen ve olaylar sırasında yaralanan bazı sendikacılar da hastaneye sevk edildi. Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman da binaya atılan bir biber gazının başına isabet etmesi sonucu yaralandı. Öte yandan, DİSK Genel Merkezi'ndeki eşyaların harap halde olduğu gözlendi.

 

 

Beşiktaş'ta da durum aynıydı

 

1 Mayıs'ta Beşiktaş'ta polisin yakın mesafeden hedef gözeterek attığı gaz bombası ile kafatasında kırık ve beyinde kanama oluşan, Kaldıraç Dergisi Yazıişleri Müdürü Zeynal Sabaz halen hastanede müşahade altında tutulmaktadır. Sağlık durumuna ilişkin doktorlar salı günü açıklama yapacaktır.

 

 

Gazeteciler etkilendi

Biber gazından etkilenmemek için kaçarken başını direğe çarpan Yeni Şafak gazetesi muhabiri Cihat Arpacık da ambulansla hastaneye sevk edildi. DHA kameramanı Zeki Günay'ın biber gazı kafasına ve koluna isabet etti. Ayrıca müdahale sırasında Birgün Gazetesi Muhabiri Burak Öz de yaralandı.

 

- Serdal Gül: Kafasına isabet eden biber gazı nedeniyle Memorial Hastanesi’nde ameliyatta alındı.

Dilan Alp: Kafatası gaz bombası ile kırıldı, Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırıldı.

Fehmi Oran Meşe: Kafasına isabet eden biber gazı nedeniyle Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırıldı.

- Emrah Akbaba: Türkiye Hastanesi’ne kaldırıldı. Başına dikiş atıldı. 

- Zeynel Sabaz: Acıbadem Hastanesi’nde kafatası çatlağı ve beyin kanaması riski ile bekletiliyor. 

- Şafak Kurt: Şişli Etfal’de... Bütün vücudu kızarıklık içerisinde durumu ciddi. 

- Zeynel Nihadioğlu: Gözaltında, sağlık durumunun iyi olmadığı bildirildi.

- Ali Uğurlu: Türkiye Hastanesi’nde, parmağında kırık var.

- Rıza Soylu: Omzu ile boynu arasındaki kemiğe gelen gaz bombası nedeniyle yaralandığı bildirildi. Ancak nerede olduğu bilinmiyor.

- Esin Yıldız: Kafasına ve ayağına gaz bombası isabet etmesinden ötürü Türkiye Hastanesi’ne kaldırıldı. 
 

Ali Ünlü, Gökhan Emir, Yiğitcan Emir, Mustafa Aydoğdu, Funda Erbay, Fatih Karademir, Dilek Odabaş, İpek Ece Seker, Cihan Odabaş, Tarlabaşı’nda polis müdahalesinden ötürü sığındıkları rastgele bir evin odasında polis şiddetine maruz kaldılar.