Katiller indirim talebinden vazgeçmiyor
4.5.2013
Bugün(03.05.2013) Gebze Adliyesi'nde Mehtap Bülbül davasının 2.duruşması görüldü.Duruşma öncesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Gebze Adliyesi önünde Bülbül ailesi ve yakınlarıyla birlikte bir eylem gerçekleştirdi.Sanık duruşma boyunca haksız tahrik hükümlerinden yararlanmaya çalıştı.Dava 31 Mayıs 2013 tarihine ertelendi.

Bugün Gebze Adliyesi'nde Mehtap Bülbül davasının 2.duruşması görüldü.Duruşma öncesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Gebze Adliyesi önünde Bülbül ailesi ve yakınlarıyla birlikte bir eylem gerçekleştirdi. Platform temsilcilerinden Sıla Gemicioğlu basın metnini okudu.Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun da eylemdeydi.

 
Duruşma bugün öğle saatlerinde görüldü.Duruşmada tanıklar dinlendi.Mehtap ın çalıştıgı yerdeki iki yönetici de tanıklar arasındaydı. Mehtap' ın  Katil zanlısı sanık Volkan Civelek tarafından şiddet gördüğünü söylediler.Mehtap'ın çalıştığı şirket Mehtap'ın çok korktuğunu görünce taşıma şirketinden yardım isteyip, Mehtap'ı evinin önünden alıp bırakmaya başlıyor.Bunun üzerine  Mehtap'ı evine getirip götüren şöför sanık Volkan Civelek tarafından tehdit ediliyor.Mehtap'ı bırakan şöförün sanık Volkan Civelek tarafından tehdit edildiği bugünku duruşmada ortaya çıktı.Sanık duruşma boyunca aldatıldığını iddia ederek, haksız tahrik hükümlerinden yararlanmaya çalıştı.
Dava 31 Mayis 2013 tarihine ertelendi. Sonraki duruşmada eksik raporlar gelecek. Servis söförü tanık olarak dinlenecek.
 
 
Koruma altındayken öldürüldü
Mehtap Bülbül devletin koruması altındayken öldürülmüştü. Şiddet gördüğü için boşandığı Volkan Civelek hem onu hem de ailesini tehdit ediyordu ve bu nedenle uzaklaştırma cezası almıştı. Uzaklaştıma kararının bittiği gün ise Mehtap'ı kaçırarak iki gün alıkoymuştu. İki günün sonunda Mehtap'ın başına iki el ateş ederek onu hastane önüne bırakıp "Ceset var" diyerek olay yerinden uzaklaşmıştı.
 
 
Devlet korumadı
Kaçırıldığı sırada emniyete başvuran ailesi görevlilerden "Çok fazla Arka Sokaklar dizisi izliyorsunuz" yanıtını almış, ne yaptılarsa polisleri harekete geçirememişlerdi. İki gün sonra da Mehtap'ın ölüm haberi gelmişti.
 
 
Platform devleti göreve çağırdı
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, korumayan yetkililerden de, katil Volkan Civelek'ten de hesap soruyor.Platform, Başbakan, Cumhurbaşkanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü,Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere tüm adli ve idari makamları görevlerini yapmaya çağırıyor.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukuk Sorumlusu Gökçesu Özgül:
Etkin koruma gibi etkin cezalandırma da önemli
Duruşmada tanıklar dinlendi.Mehtap ilk yaralandıktan sonra sanığın Mehtap'ı götürdüğü hastanenin özel güvenliği olayın nasıl gerçekleştiğini anlattı.Ardından Mehtap'ın çalıştığı yerdeki yöneticileri tanık olarak dinlendi.Onlar da Mehtap'ın daha öncede şiddet gördüğünü bildiklerini, çok korktuğunu bildiklerini ve bu yüzden de aslında böyle bir uygulama olmamasına rağmen taşıyıcı şirketten Mehtap'ı kapısından alıp şirketin kapısına kadar bırakacak şekilde şirketle anlaştıklarını ve bunu da  Mehtap'ın hayati tehlikede olduğunu bildikleri için yaptıklarını anlattılar.Ayrıca Mehtap'ı bırakan şöför, sanık Civelek tarafından tehdit edildiği için bırakmak istememiş ve önce Mehtap'a bu konuyla ilgili doğru ifadeyi söylememiş," çok mazot gidiyor o yüzden bırakmak istemiyorum artık seni " demiş ama yöneticiler sorduklarında şirkete, bunun bir banane olduğunu öğrenmişler.Bu ayrıntıları bugün öğrenmiş olduk.Sanık Çok açık bir şekilde haksız tahrik indirimlerinden yararlanmaya çalışıyor.Bunu sağlaması için de aldatıldığını iddia ediyor.Sürekli bu şekilde yalan beyanlarda, kendi beyanlarıyla da çelişen beyanlarda bulunuyor.Ama adaletin yerini bulacağına inanıyorum.Bu yüzden de haksız tahrik hükümlerinden faydalanamayacağını düşünüyorum.Mehtap kardeşimiz daha önce de şiddete maruz kalmış, koruma talep etmiş ve korumasının bittiği gün maalesef kaçırılarak hayatını kaybetmiştir.Önemli olan kadınların etkin bir şekilde korunmasını sağlamak olduğu gibi, kadın katillerinin etkili şekilde cezalandırılmasını da sağlamak.Bu mesele bütünlüklü bir mesele.Yani etkin cezalanma sağlanmadan kadın cinayetlerinin önüne geçmemiz mümkün olmayacaktır.Bu konuda elimizden geleni yapacağız.
 
Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun:
Mehtap Bülbül davası için bir kez daha Gebze Adliyesi'ndeydik.Gücümüzü mahkemeye göstermeye çalıştık ve mahkemeye temsilcilerimizle birlikte girdik ve mahkemeyi yerinde izlemiş olduk.Türk Ceza Kanunu'na dayanarak kadın katilleri tüm indirimlerden faydalanmaya çalışıyor ve cezalarını olabildiğince hafifletmek istiyor. Tabi bu bizim nazarımızda asla hafifletecek bir suç değil en ağır cezanın verilmesi gerekiyor.Biz bu konuda ailelerle kararlıyız.Mahkemenin de bunu göz önünde bulunduracağını ümit ediyoruz.Yargıtay'ın çok yakın bir zamanda kadın cinayetleri ile ilgili açıklamaları var.İndirim konusunun  aslında ne kadar yanlış olduğunu ifade eder tarzda açıklamalarda bulundu.O yüzden  Gebze Adliyesi'nin bu açıklamayı ön plana alacağını düşünüyoruz.Bugünkü duruşmada da sanık çok açık bir şekilde yalan söyledi.Mehtap'ın kendisini tahrik ettiğine yönelik planlamacı ve çok ince düşünülmüş ve çok faiş olduğu belli olan şeyler söyledi.Bu tür ifade tarzı, kaybettiğimiz kadını bir kez daha öldürüyor, mezarında bile rahat ettirtmiyor.Burdan sizin vasıtanızla Başbakanı,Fatma Şahin'i bir kez daha göreve davet ediyoruz.Çünkü Fatma Şahin kadın cinayetlerini dile getirdi bir kere, bunun sonunu da getirmek zorunda.Bir zahmet bu kadın istihdamı konusundaki en üst seviyedeki çabasının en az onda birini kadın cinayetlerine gösterse kadın cinayetlerinde ciddi düşmeler yaşanacak.
 
Mehtap Bülbül'ün annesi Yeter Bülbül:
Katil devamlı yalan konuşmaya devam ediyor.Nereye kadar bu yalanları söyleyecek.Yalan makinası olmuş.Katilin en ağır cezayı almasını istiyorum.İndirimden yararlanmamasını istiyorum.Vicdanları varsa eğer en ağır cezayı versinler.
 
Mehtap Bülbül'ün ablası Meryem Bülbül:
Bu tür kadın cinayetlerinin bir an önce sonuçlanması gerekiyor.Ve ibretlik cezaların verilmesi gerekiyor.İbretlik cezalar verilmediği sürece bu cinayetler artacaktır.Katilin her duruşmada yalanı daha fazla artıyor, verdikleri ifadeleri de yalanlamaya başlıyor.Bunların önü açılmasın, davalar bir an evvel sonuçlansın istiyoruz.Bu dava bizim açımızdan olumlu geçti.Biz kardeşimizin katiliyle daha fazla yüz yüze gelmek istemiyoruz.
 
Mehtap Bülbül’ün abisi İbrahim Bülbül:
Dava genel anlamda olumluydu.Fakat ilk duruşmada olduğu gibi yine masal dinledik.Gerekenin yapılacağına inanıyoruz ama bu kadar uzun sürmesini istemiyoruz.Adalet tez elden verilsin istiyoruz.Hakimin, savcının bu şahsın gerçekten bir insanın canına kıydığını kanaat getirip, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermelerini bizleri rahatlatmalarını istiyoruz.bu böyle olsun ki, gelecekte başka kadınların da canı yanmasın.Boşanmanın, bir insanın canına mal olmaması gerektiğinin gösterilmesini istiyorum.Birde yakınımızın öldürülmesini bizaylarca, günlerce, saatlerce dinlemek istemiyoruz.Mehtap yaşasa davaların uzaması normal olurdu.Sorgulamalar normal olurdu. Ama ne yazıkki Mehtap yaşamıyor.