Kadına şiddet Türkiye'nin gerçeği
3.5.2013
29 Nisan günü Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun da panelist olduğu Londra'da gerçekleşen "Türkiye'de Kadın Olmak ve Kadına Şiddet" paneli Londra basınında da yer aldı. Londra basınının panel ile ilgili yayınladığı haberi sizlerle paylaşıyoruz.

CHP İngiltere Derneği,  ''Türkiye'de Kadın Olmak ve Kadına Şiddet'' adlı bir panel düzenledi. Panele, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu  Genel temsilcisi Gülsüm Kav, Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayhan Akcan ve CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü CHP İngiltere Derneği Başkanı Hasan Dikme yaptığı toplantı Kervan Banqueting Suite’de gerçekleştirildi.

Kazandığı kadın cinayeti davalarıyla sesini tüm dünyaya duyuran ve yurdun dört bir yanından destek alan platform adına toplantıya katılan Gülsüm Kav, panelde kadın mücadelesine ilişkin bilgiler aktarırken yasalardaki eksikliklerden ve değiştirilmesi gereken noktalardan bahsetti. Türkiye'de kadınların yaşam hakkının önemli oranda ihlal edildiğini vurgulayan Kav, kadın cinayetleri gerçeklerine ve kadın cinayetlerinin durdurulması için neler yapılabileceğine dikkat çekti.  Boşanmak istedikleri için ya da töre gereği öldürülen mağdur kadınlara da değinen Gülsüm Kav, şiddete maruz kalmış kadınların davalarının takipçisi olmaya ve Türkiye'de kadın bakanlığı kurulması için  platform olarak mücadele vermeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Panel konuşmacılarından, Psikiyatri Uzmanı Ayhan Akcan da konuşmasında aile içi şiddetin nedenleri ve çözümleri üzerinde durarak kadına ilişkin şiddet ve sonuçlarını psikolojik açıdan değerlendirdi. Şiddetin neden olduğu ruhsal bozukluklara da dikkat çeken Uzman Ayhan, çözüme yönelik önerilerini katılımcılarla paylaştı.

Melda Onur,  hükümetin uzun dönemdir gündemden düşmeyen ve daha cok kadınları ilgilendiren Kürtaj yasağı ve sezeryan uygulmasına da değinerek bu yaptırımların sebebiyet verdiği kötü sonuçları  vaka örnekleriyle açıkladı. Katılımcıların sorularını da yanıtlayan konuşmacılar, kadına şiddetin önlenmesi için eksik olan yasa ve uygulamaların tamamlanmasında gerek parti gerek kurum veya platform olarak  her türlü adımı atmaya devam edeceklerini vurgulayarak paneli sonlandırdılar.